Babišovi poslanci podpoří růst platů politiků o jedno procento

01.12.2014 20:41

Poslanecký klub hnutí ANO nyní podpoří jednoprocentní nárůst platů ústavních činitelů pro příští rok, jak původně navrhovala vláda. Hnutí o tom informovalo v dnešní tiskové zprávě. O změně systému ve stanovování mezd prezidenta, členů vlády nebo poslanců a senátorů tak, aby o nich nemuseli zákonodárci pravidelně rozhodovat, chce frakce dál debatovat.

Babišovi poslanci podpoří růst platů politiků o jedno procento
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stíny hnutí ANO
reklama

Sněmovní rozpočtový a sociální výbor navrhl návrat k automatickému výpočtu podle mezd v nepodnikatelské sféře. Pro příští rok by to znamenalo zvýšení platů politiků o 14,4 procenta. Proti tomu se už předminulý týden postavilo vedení ČSSD, tedy nejsilnější vládní strany. Pokud by se do konce roku nepodařilo schválit žádnou úpravu, platy by vzrostly po několikaletém zmrazení automaticky o více než čtvrtinu.

Vetování zákona by zkřížilo plány sněmovny

„Vzhledem k tomu, že nebyla dodržena původní dohoda všech parlamentních stran, budeme podporovat vládní návrh a budeme dále hledat řešení tak, abychom tuto diskuzi nemuseli vést každý rok," sdělil po jednání klubu předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. Podle poslance ANO Martina Kolovratníka by se měl systém stanovování platů dotáhnout příští rok.

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka dnes uvedl, že pokud by se nepodařilo normu do konce roku projednat, vyvolá v lednu mimořádnou schůzi sněmovny.

S návrhem na nějaké výraznější zvýšení platů politiků nesouhlasí ani prezident Miloš Zeman. Pokud by od ledna měly stoupnout o 14 procent, uvedl, že by zákon vetoval. Zeman hovořil o růstu 3,5 procenta, stejné zvýšení navrhoval už dřív i Sobotka.

Případné prezidentovo veto by ale v důsledku vedlo k 26procentnímu zvýšení platů. Vetovaný zákon by totiž sněmovna nestihla do konce roku znovu projednat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co Reportéři ČT nedořekli: Developer Sekyra, lidovecký ministr, církevní miliardy. A za vším „restituční biskup“

21:45 Co Reportéři ČT nedořekli: Developer Sekyra, lidovecký ministr, církevní miliardy. A za vším „restituční biskup“

Developer Luděk Sekyra staví novou čtvrť bytů a kanceláří v Praze na Smíchově. Jeden z největších de…