Babišovi rostou preference, ČSSD se propadla, Okamura se drží, Úsvit odpadá

16.05.2016 14:05

Hnutí ANO posiluje, druzí sociální demokraté se propadají. To vyplývá z průzkumu voličské přízně, který v květnu přinesla agentura SANEP.

Babišovi rostou preference, ČSSD se propadla, Okamura se drží, Úsvit odpadá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš
reklama
ANO ministra financí Andreje Babiše po předchozím propadu voličské přízně posílilo a ve volbách by se ziskem 22,6 % získalo prvenství. Polepšilo si oproti dubnu o 1,7 %. Kauza předsedy Babiše "Čapí hnízdo" tak byla upozaděna aktuálními problémy. Sociální demokraté by si odnesli podporu 18,4 % voličů, což je ve srovnání s dubnovým průzkumem o 2,5 % voličů méně. Na preferencích se tak zřejmě podepsala kauza Altner, v níž sociální demokracie odmítá advokátovi Zdeňku Altnerovi vyplatit částku 337 mil. Kč, a to i navzdory pravomocnému rozsudku. 
 
 
Komunisté si udrželi v průzkumu stabilní třetí příčku - se 14,3 % voličů. Čtvrtá nejsilnější strana by se v květnu stala s podporou 11 % voličů Občanská demokratická strana. Polepšila si oproti dubnu o jednu desetinu procenta. 
 
O dvě desetiny si poté polepšili lidovci, kteří aktuálně disponují přízní 6,2 % voličů. Do Poslanecké sněmovny by se pak dostala ještě TOP 09 s podporou 6,1 % voličů. Ta si polepšila dokonce o osm desetin procenta. 
 
Pod pětiprocentní hranicí, nutnou pro vstup do sněmovny, by skončili Svobodní (4,5 %) či SPD Tomio Okamury (4,3 %). Propad 1,5 % zaznamenala strana Úsvit-NK, která získala podporu 2,8 % hlasů. Větší podpory se dokonce těší i Piráti s 3,6 % voličů. Hnutí STAN má podporu 0,6 %.
 
Hnutí ANO by tak dle průzkumu obsadilo ve sněmovně 57 křesel, sociální demokraté 47 křesel, KSČM 36 křesel, ODS 28 křesel a lidovci s topkou shodně po 16 křeslech.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Profesor Flegr se s tím opět nepáral: S dětmi by se mělo zacházet jako s nebezpečným odpadem

9:21 VIDEO Profesor Flegr se s tím opět nepáral: S dětmi by se mělo zacházet jako s nebezpečným odpadem

Podle evolučního biologa a parazitologa Jaroslava Flegra bude o rozvolňování opatření a o případném …