Babišovy noviny spekulují o tom, kdy by Válková mohla skončit a kdo by ji mohl nahradit

07.02.2015 10:05

Už i sama ministryně spravedlnosti Helena Válková připouští, že by ve funkci mohla skončit. Zatím ale není jasné kdy. O tom, kdy a jak by mohla Válková odejít z funkce, píší dnes noviny, patřící lídrovi hnutí ANO, za které je Válková ve funkci, Andreji Babišovi: Lidové noviny a MF Dnes.

Babišovy noviny spekulují o tom, kdy by Válková mohla skončit a kdo by ji mohl nahradit
Foto: ANO
Popisek: Ministryně spravedlnosti Helena Válková

Příští týden je prezident Miloš Zeman, který ji může na návrh premiéra odvolat z funkce, na zahraniční cestě. Takže podle LN minimálně příští týden se Válková ve funkci ještě udrží.

Ministryně rychlý odchod neplánuje

List upozorňuje na slova, která Válková včera pronesla v rozhovoru pro server Česká justice. Ministryně prý očekává, že za ní někdo přijde a poděkuje jí, protože zahájila bolestné a těžké reformy. Deník z toho dovozuje, že Válková rychlý odchod z ministerstva neplánuje.

Do karet jí hrají dvě věci. Jednak řeší aktuální mnohamiliardový průšvih s vyplácením mezd soudců a státních zástupců, což je podle premiéra Sobotky prvořadý úkol, kterým se musí zabývat.

A za další: Prezident Miloš Zeman, který dle Ústavy přijímá z rukou premiéra demise ministrů, je příští týden na návštěvě Jordánska a Spojených arabských emirátů a vrací se do Česka až v pátek. Minimálně do té doby tedy Válková v úřadu zůstane. Podle listu navíc Zeman patří mezi podporovatele Válkové.

Noviny vypočítávají "průšvihy“ Válkové

MF Dnes upozorňuje, že zatímco ještě minulý týden Válková pro tento deník optimisticky uvedla, že jí předseda hnutí Babiš ani nenaznačil, že by měla být odvolána, nyní takto reagovala na slova předsedy poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka, který připustil výměnu Válkové dokonce v několika dnech: "Když zazní něco takového od pana Faltýnka za hnutí ANO, tak beru jeho slova vážně,“ řekla Válková.

Deník pak vypočítává to, co se Válkové na ministerstvu nepovedlo: Při inspekci na Ministerstvu spravedlnosti, kterou premiér Sobotka provedl loni v létě, bylo Válkové uloženo dopracovat do konce roku několik zákonů včetně zákona o žalobcích a opravy občanského zákoníku. "Ministryně je nestihla. Zákon o státním zastupitelství má být až v dubnu,“ podotkl deník. Válkové se rovněž nedařil výběr kolegů, na ministerstvu se měnili tři náměstci ze čtyř. Politicky nezkušená Válková se také nevhodně vyjádřila o Češích a protektorátu.

Dvě věci mohou odchod Válkové oddálit

Deník připomíná mechanismus odvolání ministryně spravedlnosti. "Andrej Babiš by musel vyvolat koaliční jednání o Ministerstvu spravedlnosti a premiéra tam o výměnu ministryně požádat,“ uvedl list.

Podle novin ale mohou konec Vákové ve funkci ministryně oddálit dvě věci. Zaprvé by byla už druhým odvolaným ministrem za hnutí ANO, a to po ministru dopravy Antonínu Prachařovi, takže Babiš by vypadal jako nejhorší personalista.

A za druhé – vláda ještě nedořešila spor se soudci, kteří se domáhají zpětného vyplácení platů. Premiérovi by se bezvládí na ministerstvu v této situaci moc nehodilo.

Pelikán předpřipraven Babišem pro funkci ministra?

Jako nástupce se podle listu přirozeně nabízí její první náměstek Robert Pelikán, který dříve dělal ředitele legislativního odboru Babišova Ministerstva financí. Pelikán v červnu nahradil na pozici náměstka Válkové Hanu Marvanovou. Podle listu tato personální výměna už tehdy vypadala, jako by si Babiš Pelikána "předpřipravil“ jako budoucího ministra.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hrají si s Babišem, tohle není normální. Čunek se rozjel – má zásadní podezření

19:40 Hrají si s Babišem, tohle není normální. Čunek se rozjel – má zásadní podezření

Moderátor Luboš Xaver Veselý tentokrát v internetové televizi XTV přivítal senátora Jiřího Čunka (KD…