Babišův poslanec Zlatuška odmítl, že by byl asociál. A přednesl návrh štědřejší než ten od KSČM

25.04.2014 8:11

Komunisté postoupili sněmovně předlohu, podle níž by se sociální stipendium na vysokých školách mělo navýšit o 480 Kč na 2100 korun měsíčně. Bývalý rektor Masarykovy univerzity, nyní poslanec za hnutí ANO Andreje Babiše Jiří Zlatuška podal návrh na zamítnutí předlohy. Toho si všiml čtenář ParlamentníchListů.cz a žádá vysvětlení, nechce se mu věřit, že by poslanec byl takový „asociál".

Babišův poslanec Zlatuška odmítl, že by byl asociál. A přednesl návrh štědřejší než ten od KSČM
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Zlatuška

Čtenáři či čtenářce ParlamentníchListů.cz se nechtělo věřit, že by byl poslanec Jiří Zlatuška (ANO) zuřivý odpůrce valorizace sociálních stipendií vysokoškoláků, rozhodl se ho proto zeptat přímo.

„Pane Zlatuško, podle ministra Chládka jste tvrdě zamítl návrh na valorizaci sociálních stipendií chudých vysokoškoláků. Prý jim to stipendium nezvýšila pravice pod záminkou šetření už od roku 2007. Nevěřím, že byste byl takový krutý asociál, jak říká ministr Chládek. Opravdu jste ten návrh komančů blokoval?" ptá se LadaJo.

A přidává zkušenost ze života: „Moje známá má dceru, která to stipendium má a i pár stovek by jí pomohlo. Copak vy s poslaneckými platy a výhodami nemáte ani trochu slušnosti a kašlete na chudé studenty bez kouska soucitu v téhle společnosti?" ptá se uživatel ParlamentníchListů.cz

Otázku čtenáře a celou odpověď Jiřího Zlatušky najdete ZDE

Poslanec Zlatuška se ve své odpovědi vůči označení za „zuřivého odpůrce sociálních stipendií" ohradil. Tvrdí, že je naopak zastáncem toho, že by stipendijní programy vysokých škol měly z prostředků na stipendijních fondech výrazněji podporovat sociálně potřebné studující. Dále upozorňuje na to, že tento návrh KSČM přesouvá část veřejných financí směrem k soukromým školám.

„Zvýšení sociálních stipendií ze stipendijních programů vysokých škol lze provést mnohem rychleji než schválení novely v obou komorách Parlamentu a následné zajištění prostředků ze státního rozpočtu," podotýká poslanec a ilustruje dostatečnost financí ve stipendijních fondech citováním z výročních zpráv o hospodaření, které shromažďuje Ministerstvo školství. Z těch vyplývá, že celkový zůstatek na stipendijních fondech veřejných vysokých škol činil na konci roku 2012 750 milionů korun, s meziročním nárůstem 65 milionů, skutečně během roku čerpáno na stipendia studentům bylo pouze 375 milionů.

„Pokud by MŠMT náležitě motivovalo vysoké školy k tomu, aby tyto peníze byly vyplaceny sociálně potřebným studentům, dostalo by se jim v podobě těchto 65 mil. Kč podpory ve větší výši, než kolik komunisté navrhují vzít z jiných zdrojů financí," konstatuje Zlatuška, který zároveň vyjádřil své pochyby ohledně toho, že by se ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) dopustil k jeho osobě výroku, jak uvádí čtenář ve svém dotazu.

„Ministr Chládek se jednání výboru o tomto bodu neúčastnil (byl jsem s ním před jednáním výboru na jednání předsednictva Rady vysokých škol, kde na rozdíl ode mne zůstával a na výbor, jehož jediným bodem jednání byl tento návrh, neodcházel), pochybuji tedy že by se pouštěl do takto neinformované/nekompetentní kritiky," píše ve své odpovědi Zlatuška.

„Sociální hlediska a podpora sociální mobility poskytováním možností dosáhnout adekvátního vzdělání by měla patřit k primárním zřetelům veřejných politik a nepovažuji takový přístup za poskytování nějakých almužen, což by mohlo být spojováno s termínem 'soucitu'. Je to podmínka fungování zdravé společnosti," uzavírá Jiří Zlatuška.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: adr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tak to se vyplatilo! Do kampaně prý „vrazili“ 249 korun, odnášejí si 1,1 milionu. Recesisté se svezli na Babišově vlně

14:31 Tak to se vyplatilo! Do kampaně prý „vrazili“ 249 korun, odnášejí si 1,1 milionu. Recesisté se svezli na Babišově vlně

Komu se eurovolby vyplatily a komu ne? U velkých stran jde o otázku, která se bude řešit jak mezi po…