Babišův server rozvíjí útok na lidovce. Rozepsal se o jejich zákulisním šíbrovi

13.11.2013 4:34 odp.

Bývalý předseda lidovců Jan Kasal působí jako vyjednavač KDU-ČSL o vládě. Podle serveru Českápozice.cz je pro něj taková role ideální, protože zůstává v pozadí oficiální politické linie, kde může uplatňovat své mnohaleté zkušenosti z vedení sněmovny a lidové strany. Článek vyšel ve stejný den, kdy Andrej Babiš zpochybnil hlavního sponzora lidovců kvůli jeho bývalým kontaktům na kmotra Františka Mrázka. Server Českápozice.cz je přitom právě Babišem financován.

Babišův server rozvíjí útok na lidovce. Rozepsal se o jejich zákulisním šíbrovi
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Jan Kasal

Kasal se v roce 2010 nedostal do Poslanecké sněmovny, když ve volbách vypadla celá KDU-ČSL. Poté neúspěšně kandidoval do Senátu za Věci veřejné. Když mu pokračování v politice nevyšlo, dal se na manažerskou a úřednickou práci. Působil například jako „řadový systémový specialista“ ve státním podniku ČD Cargo.

Své kontakty v politice si ale Kasal stále udržoval. V poslední době byl nablízku zejména šéfovi lidovců Pavlu Bělobrádkovi. Svůj vztah k předsedovi strany komentoval s tím, že mu v mnoha věcech pomáhá.

Radí Bělobrádkovi a má přehled o straně na celorepublikové úrovni

„To se týká třeba programu: jsem místopředsedou programové rady. Komunikuji se čtrnácti odbornými komisemi a mou povinností je vědět, co jednotlivé komise probírají a informovat o tom stranu,“ popsal Kasal, již v devadesátých letech pravá ruka tehdejšího předsedy Josefa Luxe, svou roli ve straně.

Kasal je také členem celostátního výboru a má díky tomu přehled o celorepublikovém dění ve straně. Před volbami upevnil svou pozici tím, že se stal místopředsedou programové rady KDU-ČSL. Úspěch lidovců v předčasných volbách tak znamenal nový start politické síly Kasala. Nyní bude šedou eminencí ve straně s pravomocí vyjednávat o budoucí vládě.

Bez uzardění říkám, že umím dohodnout koaliční smlouvu

„Bez uzardění říkám, že jestli něco umím, pak je to představa o tom, jak má vypadat koaliční dohoda, aby koalice vůbec mohla fungovat,“ tvrdí o sobě Kasal v rozhovoru pro Českoupozici.cz. V minulosti úspěšně dohadoval vznik tří vlád. Vyjednával v letech 1992 s Josefem Zieleniecem, 1996 s Václavem Klausem a roku 2002 s Vladimírem Špidlou.

Kasal také proškoluje poslanecký klub a nejspíš i bude rozdělovat resorty pro lidovce

Podle zdrojů serveru Českápozice.cz má Kasal stěžejní slovo při rozdělování resortů pro lidovce. On sám to ale popírá. Lidovci by si údajně při vyjednávání s ČSSD a ANO mohli nárokovat tři až čtyři resorty. Nejspíš by šlo o křesla ministrů zemědělství, místního rozvoje a zdravotnictví.

Piklení s Kalouskem nepřipadá v úvahu

Velkým polem působnosti bude pro Kasala i Poslanecká sněmovna. S výjimkou poslance Ludvíka Hovorky se do sněmovny dostalo 13 nových politiků, kteří zatím nemají se svými funkcemi zkušenosti. Kasal už proto uspořádal „soustředění“ v Havlíčkově Brodě s cílem stmelit poslanecký klub lidovců.

Kasal je jeden z mála velkých politických hráčů, kteří lidovcům zbyli po odchodu části straníků do TOP 09. Kasal udržoval velké kontakty s Miroslavem Kalouskem. Teď ale tvrdí, že bratříčkování s TOP 09 nehrozí.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jsi zmr*d.“ Je tu skutečně vážné varování mocným. Daniel Landa už vidí, co hrozí

16:05 „Jsi zmr*d.“ Je tu skutečně vážné varování mocným. Daniel Landa už vidí, co hrozí

Lidé podle Daniela Landy poslední dva roky žijí ve strachu. Strachu, co s nimi bude, protože systém …