Bakalovi novináři účinkují v reklamě. A takto je setřel jejich kolega

30.01.2014 8:52

Na názorové stránce Lidových novin se redaktor Josef Chuchma v pravidelné rubrice „zápisník“ posmívá svým kolegům z konkurenčního vydavatelství Economia vlastněného miliardářem Zdeňkem Bakalou. Ti si totiž sjednali velmi zajímavý „vedlejšák“.

Bakalovi novináři účinkují v reklamě. A takto je setřel jejich kolega
Foto: Repro Foto: ČT24
Popisek: Komentátor Hospodářských novin v pořadu ČT Hyde park
reklama

Nejznámější tváře Bakalovy mediální stáje totiž spojily svá jména s výrobcem mobilních telefonů Nokia. Od finské firmy si vypůjčili její nejnovější model mobilu a prostřednictvím zabudovaného fotoaparátu stvořili sérii fotek, které byly poskládány do kalendáře, jenž společnost Nokia používá k reklamním účelům.

V kalendáři, na který upozornil server Mediář.cz, je možné spatřit nejznámější redaktory Hospodářských novin a magazínů Respekt a Ekonom, vlajkových lodí Bakalova vydavatelství. Vystupuje zde například Miloš Čermák, šéfredaktor webu iHNed.cz, známý investigativec z Respektu Jaroslav Spurný, nebo komentátorské hvězdy Jindřich Šídlo a Jan Macháček.

„Mají tohle renomovaní a respektovaní autoři zapotřebí,“ dumá Chuchma. Žurnalisté, tím spíše z vydavatelství, které píše o ekonomice, by se podle něj neměli stávat tváří nějaké firmy, tím spíše, když v magazínech tohoto vydavatelství čile inzeruje.

„Tahle reklamní hrátka s Nokií je dalším drobným kamínkem, vypadlým z pomyslné mozaiky představující profesní statut tuzemských novinářů,“ poznamenává redaktor. Novináři, stíhaní ekonomickou krizí i překotným technologickým vývojem, se podle něj učí všelijak prodávat, čímž ale ve skutečnosti zeslabují autoritu své profese.

Jako příklad korektního chování žurnalisty pak Chuchma svým kolegům dal chování tiskové agentury AP, která okamžitě rozvázala spolupráci se svým elitním fotografem, který za svou práci dokonce dostal prestižní Pulitzerovu cenu. Důvodem byla celkem bezvýznamná retuše v jedné z fotografií. Něco takového prý českým novinářům rozhodně nehrozí.   

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Agáta Hanychová ostře vystoupila: Noste roušku, dodržujte opatření. A ty VIP matky, co se hroutí, že si nemůžou dojít na řasy. Bože!

21:55 Agáta Hanychová ostře vystoupila: Noste roušku, dodržujte opatření. A ty VIP matky, co se hroutí, že si nemůžou dojít na řasy. Bože!

Na lidi, kteří nedodržují vládní opatření v boji proti koronaviru, apeluje na instagramu bývalá mode…