Bakalovy byty budou znárodněny. Slavný novinář učinil překvapivý a nečekaný závěr

11.08.2015 11:54

Komentátor Ivan Hoffman se na serveru Rozhlas.cz zamýšlí nad změnou majitele třiačtyřicetitisíc bytů, které původně patřily těžařské firmě OKD. Miliardář Zdeněk Bakala je v minulém týdnu prodal realitní společnosti z Velké Británie.

Bakalovy byty budou znárodněny. Slavný novinář učinil překvapivý a nečekaný závěr
Foto: Hans Štembera
Popisek: Uhlobaron Zdeněk Bakala
reklama

Podle Ivana Hoffmana Bakalu zřejmě omrzelo pronajímat byty, ke kterým přišel v privatizaci za hubičku. „Mluvčího nechal říct, že se pro nájemníky nic nemění, a tím je to pro něj vyřízeno,“ dodal Hoffman.

„Předseda sdružení Bakalových dnes už bývalých nájemníků ovšem soudí, že pro ně z toho nic dobrého nebude a stejný názor, zdá se, má i premiér, prezident a dokonce i bývalý ministr financí, dnes opoziční kritik Miroslav Kalousek,“ pokračuje s tím, že Bakala dříve slíbil, že v případě zájmu umožní prodej bytů jejich nájemníkům.

Pro nynějšího premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) je však dle Hoffmana situace osobně mrzutá. „Zrovna za jeho ministrování na financích stát prodával usměvavému uhlobaronovi svůj tehdy již minoritní podíl. Pokud nyní na severní Moravě nájemníci ve více než třiačtyřiceti tisících bytech usoudí, že Sobotka je spoluviníkem jejich nejistoty, může to ovlivnit volby,“ říká.

Původní text ZDE.

„Politici se ovšem podnikatelským záměrům úspěšného finančníka podivují poněkud nelogicky a zpozdile. Už když se před čtvrtstoletím rozhodli obnovit kapitalismus a jejich největší starostí bylo, kde sehnat kapitalisty, mohli předjímat, že se nakonec z mnoha zájemců prosadí ti nejdravější, že se kapitál nakonec zkoncentruje u těch, kteří ho nejvíce chtějí a jsou pro to ochotni nejvíce udělat,“ uvádí s tím, že na miliardáře se nedá zlobit, když v rámci legislativy hledí co nejvíce vydělat a usídlit se někde, kde se platí nízké a nejlépe žádné daně.

„Zda Bakala prodal dobře, není otázka pro politiky, nýbrž pro ekonomy, neboť mít místo fyzických nemovitostí virtuální peníze je dnes asi chytré pouze v případě, že má jasno, co si za ně rychle koupí. Pokud jde o nájemníky, které od Zdeňka Bakaly převzali realitní profíci z Round Hill Capital, historicky je pouze otázka času, kdy se politické kyvadlo zhoupne zprava doleva, a privatizované byty budou pro změnu znárodněny,“ uzavírá Hoffman s poznámkou, že za komunistů se sarkasticky vtipkovalo, že jejich systém je slepou cestou vývoje a nemůže vydržet dále než nějakých dvě stě let: S kapitalisty to bude něco podobného – dojedou na to, že se necítí. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!

16:06 A dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!

„Zřejmě jeho jediný program je Antipirát. Z tohoto pohledu to ukazuje, že spíše úplně rezignoval na …