Banga o břeclavské blamáži: Nenávist k Romům může nastartovat i dítě

24. 5. 2012 10:52

Česko je proticikánsky naladěno. Informace o incidentu v Břeclavi, při kterém měl být Romy těžce zraněn patnáctiletý hoch, vyvolala vlnu rozčilení. Chlapec, který přišel o ledvinu, se stal symbolem utrpení místní majority, kterou napadá romská menšina. Přitom, jak včera přiznal, si zranění způsobil sám. V článku pro MF Dnes to píše novinář Patrik Banga.

Banga o břeclavské blamáži: Nenávist k Romům může nastartovat i dítě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace v Břeclavi proti údajnému romskému násilí

Zraněný hoch dokonale vystihl atmosféru ve společnosti. "Silně hořlavý závan prachsprosté paušalizace potřeboval už jen zažehnout, jiskrou se měl stát a také se stal vymyšlený útok," píše Banga. Připomíná, že stejnou taktiku zvolila i dívka v Liberci. I ona si vymyslela napadení Romy. Policie ale bleskově věc vysvětlila a tak se zde protesty nekonaly.  Obě patnáctileté děti  potřebovaly kvalitní výmluvu pro své průšvihy a tak využily romskou kriminalitu. "Oběma posloužila média, která snadno přistoupila na hru o hodných dětech, které napadli Romové. Přijde mi až neuvěřitelné, že původci těchto mimořádně napjatých situací jsou v podstatě nezletilí," konstatuje novinář.

Cikáni do plynu

Banga v komentáři pokládá otázku, co všechno stačí k radikalizaci davu, aby před romskými domy skandoval "cikáni do plynu". "Uvědomuje si vůbec někdo, jak snadné je způsobit nekontrolovatelnou reakci  davu? Nevím, jak by veřejnost reagovala, kdyby policie nedokázala ona čtyři domy uchránit. Celé břeclavské gheto jsou totiž právě ony čtyři domy," říká redaktor.

Banga se zaobírá i otázkou, jaké informace měla k dispozici policie a zda je neměla zveřejnit v tisku. Tím by možná zabránila pochodům i spekulacím.

Smrt v Chotěboři

Podle Patrika Bangy jsou už viditelné výsledky mediální hysterie. V článku připomíná incident v Chotěboři,  při kterém muž zastřelil kuší údajného zloděje. "Automaticky předpokládal, že ho Romové napadnou. Vlastně se není co divit. Mediálně zlaté žně totiž přesvědčí i jindy normálně uvažujícího člověka. Slabší jedinec podlehne. Výsledkem je střela a mrtvý člověk," konstatuje novinář.

Pokud se všichni nenaučíme "pracovat s informacemi", může být podle Bangy ještě hůř. Přijde další Liberec nebo Břeclav. Ukazuje se, že patnáctileté děti mohou vyvolat pogrom. Ten pak může někoho stát krk.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: bob

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vaše generace vnímá demonstrace jako samozřejmost... Schillerová nadzvedla ze židle Tvarůžkovou z ČT. Ta začala soptit

22:04 Vaše generace vnímá demonstrace jako samozřejmost... Schillerová nadzvedla ze židle Tvarůžkovou z ČT. Ta začala soptit

V době před hlasováním o nedůvěře vládě se ministři ČSSD rozhodli zatím zdržet podpory návrhu státní…