Barroso večeřel se Zemanem, hlavní část programu má ve středu

02.04.2013 20:46

Prezident Miloš Zeman přijal dnes na Pražském hradě předsedu Evropské komise Josého Barrosa. Večeří se Zemanem zahájil Barroso dvoudenní návštěvu Prahy. Nedávno zvolený prezident Zeman dal pozváním Barrosa najevo, že chce vůči EU zastávat vstřícnější postoje než jeho euroskeptický předchůdce Václav Klaus.

Barroso večeřel se Zemanem, hlavní část programu má ve středu
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Prezident Miloš Zeman
reklama

Zeman přivítal Barrosa před třemi vlajkami EU a třemi českými vlajkami. Symbolická bude velká část středečního Barrosova programu, kdy spolu se Zemanem vztyčí na prvním nádvoří Pražského hradě vlajku unie a bude přítomen Zemanovu podpisu dodatku lisabonské smlouvy, která umožňuje vznik záchranného fondu eurozóny.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Barrosa čeká rovněž schůzka s premiérem Petrem Nečasem a zavítá do evropské agentury pro satelitní navigační systém, který přesídlil do české metropole. Zeman Barrosa do Prahy pozval krátce po svém zvolení. Vlajka EU nad sídlem českých prezidentů zavlaje skoro měsíc po Zemanově inauguraci.

Zemanův předchůdce v prezidentském křesle Klaus si vlajku EU na Hradě nepřál a takzvaný euroval podepsat odmítal, považoval ho za "zrůdnou a absurdní věc". Záchranný fond je určen pro pomoc zemím eurozóny, které se potýkají s finančními problémy. Nedokončená česká ratifikace na faktické fungování eurovalu nemá vliv, podstatný je pro země platící eurem. Zeman sám připustil, že podpis je symbolickým aktem. Podle Zemanova odhadu se ČR k jednotné evropské měně připojí nejdříve za pět let. Česko je jedinou z 27 zemí EU, která ratifikaci dodatku nedokončila. Jako poslední tak učinila loni v listopadu Británie.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Schillerová vám sebere peníze na rohlíky, rozčiloval se Vystrčil v Partii. Jsme podle něj hrdý národ, který se nemusí bát Číny

12:18 Schillerová vám sebere peníze na rohlíky, rozčiloval se Vystrčil v Partii. Jsme podle něj hrdý národ, který se nemusí bát Číny

V nedělní Partii televize Prima se utkali předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) a předseda Senátu …