Bárta uvažuje o národní hrdosti. Srovnává divoký Západ v USA a v Česku

06.07.2012 12:52

Čím se liší Česko od Spojených států? Podle poslance Víta Bárty (VV) je to např. v pohledu na divoký Západ obou zemí nebo v národní hrdosti občanů daných zemí na svou vlast. Není škoda, že Češi nejsou hrdí na svou zemi, ptá se zákonodárce. Nemůže za to ovšem i odlišná politická kultura?

Bárta uvažuje o národní hrdosti. Srovnává divoký Západ v USA a v Česku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vít Bárta
reklama

Poslanec Vít Bárta (VV) se v těchto dnech nachází tzv. za velkou louží, a přestože objevuje krásy USA, stíhá v rámci svých deníků uveřejňovat i postřehy, v nichž srovnává Spojené státy s Českem. Pozastavuje se i nad tím, proč téměř u každého amerického domu visí národní vlajka, zatímco v Česku něco takového nevidíme.

O národní hrdosti

„V USA jsem si splnil dětský sen. Na koni jezdím mnoho let, ale projet se po americkém divokém západě je úžasný zážitek. V Čechách sice máme také divoký západ, ale bohužel jen politický a cestování v něm není žádná romantika,“ píše poslanec.

I to je možná důvod, proč vlajka USA visí na každém soukromém domě i u podniků. V Česku nic takového nevidíme a podle poslance je to obrovská škoda, protože ve stále silněji globalizovaném světě je národní identita jedním ze společenských pilířů, na kterém je třeba stavět. „Je škoda, že nám toto sebevědomí chybí a jsem přesvědčen, že je to jedna z věcí, kterou bychom měli změnit. Nemyslíte?,“ ptá se zákonodárce.

Nabízí se však také otázka, zda to není kvůli politické kultuře v Česku. Té příliš neprospívá okolnost, že v dolní komoře parlamentu sedí hned dva poslanci, kteří jsou nepravomocně odsouzeni soudem, další poslanec tráví své dny za mřížemi a o vydání dalších policie žádá.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drobáky jim nedala, ale vytáhla kilo. Xaver s Pohlreichem a historka o známé herečce

14:50 Drobáky jim nedala, ale vytáhla kilo. Xaver s Pohlreichem a historka o známé herečce

Xaver si znovu pozval vyhlášeného restauratéra Zdeňka Pohlreicha, aby dokončil diskusi o spropitném.…