Bartoš dal u Moravce záhul všem. Schytal to Babiš i Zeman, došlo na slova Václava Havla. A nový pohled na kauzu Baxa

27. 1. 2019 13:45

V nedělních Otázkách Václava Moravce se do sebe pustili předseda Pirátů Ivan Bartoš a šéf komunistů Vojtěch Filip. Moderátor debatu otevřel připomenutím slov prezidenta Miloše Zemana a jedním dechem konstatoval, že slova prezidenta republiky zjevně nemají patřičnou váhu, protože ani sám Zeman své slovo nedrží. Poté se pánové pohádali o zdanění církevních restitucí.

Bartoš dal u Moravce záhul všem. Schytal to Babiš i Zeman, došlo na slova Václava Havla. A nový pohled na kauzu Baxa
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátor pořadu OVM Václav Moravec
reklama

Moravec debatu otevřel prověrkou hradního kancléře Vratislava Mynáře. Ještě v roce 2013 prezident Zeman tvrdil, že Mynář musí mít bezpečnostní prověrku. „Buď si ji dodělá a pak zůstane kancléřem, nebo si ji nedodělá a pak si budu hledat kancléře nového,“ oznámil Zeman přes šesti lety. „Ukázalo se, že tato slova neměla váhu,“ doplnil Moravec s poukazem na fakt, že hradní mluvčí Jiří Ovčáček oznámil na oficiální tiskové konferenci, že kancléř o nevyšší prověrku usilovat nebude.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Pirát Bartoš Mynářův postup odsoudil. „Pilíře našeho právního státu se otřásají v základech. Ať už je zpochybňována role justice, ať už je to policie,“ zlobil se před kamerami Bartoš s tím, že současné chování některých pracovníků Kanceláře prezidenta republiky je úplně špatně. Nemluvě o tom, že se hradní mluvčí Jiří Ovčáček občas vyjadřuje zvláštně. „Pan prezident má velmi, řekl bych zábavného mluvčího, který něco říká a když se mu to hodí, tak je to názor prezidenta republiky a když se mu to hodí, tak je to jeho soukromý názor,“ kroutil hlavou Bartoš.

Anketa

Kdo je pro vás důvěryhodnější?

hlasovalo: 21032 lidí

„Být Hradu milý nebo být Hradu nemilý, to jsou dvě dosti odlišné pozice,“ rýpl si Bartoš do Zemana s tím, že podle jeho názoru z Hradu vychází tlak vůči justici a o každé takové schůzce by bylo správné učinit zápis. „Problém je, pokud probíhá schůzka, kde vám někdo sděluje, jak by si představoval rozhodnutí některých personálií a některých soudních rozhodnutí,“ varoval Bartoš.

Filip byl opatrnější. „Miloš Zeman změnil názor z důvodů, které já neznám, já bych ten názor příliš neměnil. ... Ale přímo volenému prezidentovi bych ponechal prostor, aby si sám vybral své spolupracovníky, když už se mu nezměnily pravomoci. Já sám jsem zažil, že jsem měl všechny spolupracovníky zvolené, nemohl jsem si je vybrat a vím, co to je, i když jsem se s tím naučil pracovat,“ podotkl Filip.

Pokud jde o personální otázky v soudnictví, je podle předsedy komunistů zcela legitimní, aby prezident kladl otázky soudcům a zajímal se o jejich názory, i když konečné slovo má právě prezident.

Václav Moravec v této souvislosti připomněl slova prvního prezidenta České republiky Václava Havla, který před šestnácti lety prohlásil, že je třeba znovu a znovu stavět hráz proti lidem, kteří se ve svém osobním zájmu snaží justici oslabit. Justici si podle Havla musíme bránit, protože je praktickým garantem spravedlnosti.

Fotogalerie: - Piráti na Vltavě

Šéf Pirátské strany Ivan Bartoš
Pirátský babysitting, tedy hlídání dětí
Piráti odstartovali svou kampaň v Praze na lodi Ca...
Lídrem pražské kandidátky Pirátů je Jakub Michálek
Na lodi se představila celá sedmička pražské kandi...
Trojka kandidátky Ondřej Profant

Bartoš dodal, že „nekulturu“ všemožných útoků na své kritiky případně na instituce, jaké prý teď předvádí kancléř Mynář, tu nastavil premiér Andrej Babiš. „Tohleto vnesl do toho společenského diskursu premiér Babiš, protože pokaždé, když se ho někdo ptá na něco, co se mu nelíbí, tak je to účelová kampaň,“ udeřil Bartoš na premiéra.

O chvíli později došlo na ministra kultury Antonína Staňka. Filip se ho zastával, protože se mu líbí, jak se šéf resortu pere za otáčivé hlediště v Českém Krumlově. Na světě jsou jen tři otáčivá hlediště, z toho dvě v Česku, a podle Filipa bychom si je měli udržet.

Naproti tomu Bartoš Staňka kritizoval. „Já jsem teda vystudovaný knihovník a to, co se stalo v tomhle roce, že ministerstvo nedodalo peníze knihovnám... To, co mně vadí je, že knihovny teď nemohou poskytovat čtenářům odborné elektronické články.“

V souvislosti se Staňkem Moravec nastolil téma zdanění finanční části majetkového vyrovnání mezi státem a církvemi. Komunisté zdanění náhrad prosadili, ale peníze takto získané budou chtít investovat do opravy kulturních památek v České republice.

Fotogalerie: - Tečka za církevními restitucemi na Hradě

Ceremoniál podpisu dokumentů řešících restituční n...
Ceremoniál podpisu dokumentů řešících restituční n...
Ceremoniál podpisu dokumentů řešících restituční n...
Ceremoniál podpisu dokumentů řešících restituční n...
Kardinál Dominik Duka a prezident Miloš Zeman
Kardinál Dominik Duka a prezident Miloš Zeman

Bartoš prohlásil, že premiér Bartoš házel v souvislosti s majetkovým vyrovnáním mezi státem a církvemi nějakými čísly, která ale nemá nijak podložená. Babiš tvrdí, že finanční náhrady byl předražené, jenže pro to prý jaksi nedodal důkazy. Babiš tvrdí, že náhrady byly předraženy o 54 miliard.

„Je to jen hra pro voliče,“ vypálil Bartoš. Podle něj totiž zákon o zdanění církevních restitucí skončí u Ústavního soudu, ten pravděpodobně vše zamítne, ale komunisté si budou moct odškrtnout bod programu – zdanění církevních restitucí. V podstatě to tedy bude tak, že se vlk nažere a koza zůstane celá.

Anketa

Líbí se vám Zemanův termín ,,lepšolidé"?

91%
hlasovalo: 13222 lidí

Filip si však trval na tom, že je správné majetkové vyrovnání zdanit, neboť toto majetkové vyrovnání vnímá jako dar. A podle zákona musí každý český občan zdanit dar, který dostane. Ze stolu smetl i argument, že stát nemůže jednostranně měnit smlouvy uzavřené s církvemi, pokud nebudou církve souhlasit ser změnou smlouvy. „Byly tady smlouvy o stavebním spoření a stavební spořitelny mohly tu smlouvu změnit vůči každému občanovi,“ rozčiloval se před kamerami šéf KSČM.

Důrazně odmítl, že by si komunisté dělali z voličů dobrý den. Argumentoval tím, že 75 procent voličů volá po zdanění církevních restitucí a komunisté jen plní jen jejich přání.

Bartoš si však na svém názoru trval. Zdálo se mu, že komunisté sice hlasitě kritizují ministra dopravy za hnutí ANO Dana Ťoka, ale když má padnout kosa na kámen, tak Ťok i nadále zůstává ve své funkci i navzdory tomu, že pokračují problémy např. s modernizací dálnice D1. V jednu chvíli to sice vypadalo, že se Babiš Ťoka zbaví, ale pak otočil a svého ministra podržel.

„Mně přišlo, že se dívám na čtyři roky starou tiskovou konferenci, kde pan premiér Babiš říká ‚já mám tady suprového ministra dopravy‘,“ kroutil hlavou Bartoš.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Marné, paní Fridrichová. ČT na vás nedá. Ze zákulisí: Smlouvy, které neznáte

8:06 Marné, paní Fridrichová. ČT na vás nedá. Ze zákulisí: Smlouvy, které neznáte

Hospodaření ČT má stále své mouchy. Například že se neřídí zjištěními Nory Fridrichové a 168 hodin. …