Bátora nesnáší intelektuály. Jak může být na školství, ptá se Gazdík

18.08.2011 13:09

Ladislav Bátora vyvolal nový spor vlády, když napsal o ministru zahraničí Karlu Schwarzenbergovi, že je to starý chudáček, co jen bezostyšně prská. Ministři TOP 09 se za svého předsedu postavili a odešli z jednání. Požadují buď hlavu Bátory, nebo ministra školství Josefa Dobeše, který se svého úředníka pořád zastává. Podle šéfa poslanců TOP 09 Petra Gazdíka člověk jako Bátora na školství nepatří.

Bátora nesnáší intelektuály. Jak může být na školství, ptá se Gazdík
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Gazdík
reklama

"Tady jde o elementární princip slušnosti a loajality státních úředníků. Není možné, aby státní úředník urážel místopředsedu vlády. A není možné, aby na to příslušný ministr nereagoval. My jsme se snažili to vyřešit s ministrem Dobešem mírumilovně, on to odmítl. Tím dal návod všem státním úředníkům, že takto se mohou chovat. To podle nás není v pořádku," vysvětlil Gazdík v rozhovoru pro deník Právo, proč ministři za TOP 09 žádají odstoupení Bátory nebo Dobeše.

SLEDUJEME téma Ladislav Bátora

Jde prý o princip. "Věřím, že ministr školství, které má na starosti výchovu mládeže a nastavování všeobecných norem, situaci pochopí," podotkl Gazdík. Dobeš na to ale zatím nevypadá, Bátoru nechce odvolat, vyznává totiž prý svobodu slova.

"Já si neumím vysvětlit, jak člověk s transparentem 'Intelektuálové, jděte do hajzlu!' může být ředitelem odboru na ministerstvu školství, které má ve své gesci výchovu intelektuálů," vzpomněl Gazdík na dva roky starou akci, kde Bátora podporoval prezidenta Václava Klause s tímto transparentem v ruce.

Tlaky z Hradu ho drží ve funkci

Nechápe prý, jak je možné, že Dobeš Bátoru stále neodvolal. Naznačuje, že by na ministra mohl někdo tlačit, aby to nedělal. Kdo, to Gazdík neví, jeho šéf Schwarzenberg se ovšem už dříve nechal slyšet, že Bátora má zastání shora, tedy z Hradu.

Argument, že se Bátora jen bránil osočení ze strany Schwarzenberga, který prohlásil, že úředník hodí na ministerstvo školství "jako pazdeří k jisté části těla", Gazdík nepovažuje za relevantní. "Pan předseda Schwarzenberg je znám svým bujarým jazykem," podotkl. "On řekl vlastně totéž, co teď já, že člověk kvalit pana Bátory, který si plete pozici subalterního úředníka s politickým aktivizmem, nemá být na tom místě, kde je."

Sám ministr zahraničí by to prý přešel, jeho kolegové z TOP 09 ale cítili povinnost se za svého předsedu postavit.

Čtěte:

Schwarzenberg? Chudáček starej, co bezostyšně prská, píše Bátora

Vůbec nejde o Bátoru, udeřil John. Dusno ve vládě pokračuje

Bátora urazil knížete, Dobeš neustoupil. Omluvil se, ale úředníka nepropustí 

Ministr Kalousek: Bátora je rasista. Ve státní správě nemá co dělat 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: par
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lidi jsou spodina? Ne! udeřil Okamura na TOP 09. A rozbalil to proti EU: Vytáhl zlé věci

11:54 Lidi jsou spodina? Ne! udeřil Okamura na TOP 09. A rozbalil to proti EU: Vytáhl zlé věci

Premiér Andrej Babiš (ANO) požádal poslance o prodloužení nouzového stavu až do 11. května a podrobn…