Bejčáky a řezat je... Mediální znalec popisuje internetovou "duševní žumpu"

9. 11. 2012 18:50

Na různých internetových skupinách, stránkách a diskusích se poslední dobou značně radikalizuje naladění lidí vůči současné politické reprezentaci. Mediální analytik Karel Hvížďala vyjádřil pro ParlamentníListy.cz politování, že internet naši demokracii devastuje.

Bejčáky a řezat je... Mediální znalec popisuje internetovou "duševní žumpu"
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spisovatel a publicista Karel Hvížďala
reklama

Zakladatel největší takové facebookové stránky s názvem "Stydím se za vládu ČR a chci její demisi", čítající téměř 23 tisíc lidí, Milan Mráz se ve čtvrtek dokonce pro server ParlamentníchListů.cz nebál říci, že politici, kteří se zasloužili o schválení takzvaných církevních restitucí, jsou svi*ě a zasloužili by zpráskat bičem.

O poznání tvrdší je situace v běžných internetových diskusích, kde se nezřídka kdy objevují výhružky smrtí, fyzického násilí, revoluce a podobně. Může se vlivem nespokojenosti veřejnosti situace v naší zemi rozvinout až do radikálních projevů přímo v ulicích?

Revoluce tentokrát „bez sametu“

Podobnou obavu již před časem pro ParlamentníListy.cz vyjádřila politoložka profesorka Vladimíra Dvořáková. „Hrozím se toho, až lidé vyjdou do ulic, protože není žádná jiná únosná alternativa toho, co by mělo následovat,“ uvedla.

„Netroufám si odhadnout, co všechno se pak může stát a už teď si jen přeju, aby to, pokud je to vůbec možné, dopadlo dobře. Současné nálady totiž napovídají tomu, že by mohlo dojít i k velmi nepříjemným konfrontacím, jež by nebyly asi sametové,“ obávala se tehdy.

V podpalubí podle ní roste nespokojenost, ale na palubě Titaniku se tančí. „Lidi jsou naštvaní, že politici neřeší věci, které by měli, a místo toho provozují hrátky, kdo co na koho ví. To jsou praktiky mafie, ne státní správy,“ řekla Dvořáková.

Internetové diskuse devastují veřejný prostor

Podle mediálního analytika Karla Hvížďaly se v obecné rovině ukazuje, že místo toho, jak si původně mnozí mediální experti mysleli, že internet bude demokratizovat veřejný prostor, tak ho prý spíše devastuje. „A tohle je pouze jeden z krajních projevů té brutální a hrubé vulgární devastace veřejného prostoru,“ míní Hvížďala nejen k případu rétoriky facebookové stránky Stydím se za vládu ČR a chci její demisi.

„Takové výlevy se ale projevují na internetu a hlavně v diskusích pod články dávno, a že by to nějak ovlivnilo reakce lidí masově, to si nedovedu představit. To se děje spíše ve výjimečných situacích, kdy je to zacílené a kdy se spojí obecná nespokojenost ve společnosti v nějaké až revoluční situace, viz třeba Arabské jaro. Nepřikládal bych tomu žádnou velkou váhu,“ je přesto přesvědčen Karel Hvížďala v komentáři pro ParlamentníListy.cz.

Podrobnou analýzu už před lety zpracoval politolog Jiří Pehe. Text „České internetové diskuse jsou duševní žumpy,“ který je dostupný na jeho webových stránkách, jde v kritice těchto poměrů ještě dál.

Diskuse jako řízení auta

Internetové diskuse, včetně komentářů čtenářů k různým článkům, vypovídají mnohé o úrovni demokratické kultury. Každý, kdo vládne několika jazyky a může porovnávat, ví, že v České republice je úroveň těchto diskusí katastrofální: diskutující jsou vesměs netolerantní a sprostí, málokdy nabízejí věcné argumenty. Zdá se, že pod slupkou institucionální demokracie je mentalita v Čechách ještě pořád značně bolševická,“ míní Pehe.

„Zdá se, že panuje úzká souvislost mezi způsobem řízení motorových vozidel v té které zemi a kulturou internetových diskusí. V autě jsme také chráněni částečnou anonymitou, takže, pokud k tomu máme sklony, můžeme si na ostatní účastníky dopravního provozu „vyšlápnout“, „natřít jim to“, ukázat, že jsou „blbci“, aniž bychom museli opustit skořápku svého vozu. Jak víme, v Čechách je chování řidičů za volantem v průměru děsivé,“ srovnává ve zmíněné analýze politolog.

Nad stejným problémem a úrovní internetových diskusí se ve své knize Zpověď informovaného optimisty zamýšlí někdejší premiér a nyní jeden z favorizovaných kandidátů na příštího prezidenta Miloše Zeman.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Buďme hrdí na to, co jsme vykonali

Téma krátce ve svém letošním slavnostním projevu při oslavě státního svátku 28. října na Pražském hradě zmínil i současný prezident Václav Klaus. „Jak bude při svém stoletém výročí naše republika vypadat, není snadné odhadnout,“ zamyslel se na úvod problému.

„Kdybychom extrapolovali dnešní ekonomické a politické trendy, kdybychom vycházeli jen z našich současných pocitů, kdybychom za určující považovali zlobu, závist a agresivitu, kterou vidíme a slyšíme dnes už spíše v internetových než hospodských diskusích, kdybychom nenaslouchali i těm, kteří nenaříkají a jsou naopak hrdí na to, co jsme za poslední dvě desetiletí vykonali, a kteří k tomu s plným životním nasazením přispívali a přispívají, na tuto oslavu bychom se těšit nemohli,“ varovala hlava státu v den výročí založení samostatného československého státu.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Minář? Ne, Dan Landa! padlo. A scéna, jak zpěvák utřel ČT

15:22 Minář? Ne, Dan Landa! padlo. A scéna, jak zpěvák utřel ČT

„Větší šanci na přetáhnutí voličů ANO a SPD mají aktivity Dana Landy než Mikuláš Minář z chvilek,“ z…