Bělobrádek jako člen vlády pro vědu? Akademici mají radost

22.12.2013 18:51

Bývalí i současní představitelé Akademie věd ČR (AV ČR) schvalují vznik funkce ministra bez portfeje pro vědu, výzkum a inovace, kterým by se měl stát předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Tato nová ministerská pozice by mohla více prosazovat zájmy vědy a vzdělávání.

Bělobrádek jako člen vlády pro vědu? Akademici mají radost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek

Podle akademiků by to mohlo zlepšit situaci, protože v poslední vládě Petra Nečase (ODS) předsedal Radě pro výzkum, vývoj a inovace sám premiér, který podle nich neměl na tuto problematiku dostatek času.

AV ČR podle svého současného předsedy Jiřího Drahoše má ve svých komentářích, které se týkají vývoje situace ve vědě, uvedeno, že by měl být vicepremiér zodpovědný za tento resort. "Premiér samozřejmě formálně chodí na zasedání rady pro výzkum, ale nemá na to čas. Já mu to nevyčítám a nikdy jsem mu to nevyčítal, ale není to dobré," řekl Drahoš.

Podle něj však vznik tohoto vládního postu není novinkou. V minulosti se vědou ve vládě ČSSD zabýval například vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn. "Posun zpátky k vicepremiérovi zodpovědnému za tuto oblast je dobrý," dodal Drahoš.

Podobný názor zastává i jeho předchůdce v roli předsedy AV ČR Václav Pačes. "Já si skutečně myslím, že to je dobrý nápad. Jestliže tady bude vicepremiér, který bude mít na starosti celou tuto oblast, tak by to mohlo vést k většímu prosazování zájmů vědy a vzdělávání," řekl Pačes.

Také podle člena ekonomické rady AV ČR Petra Bobáka by mohla být tato změna pozitivní. "To, že předseda rady vlády pro vědu, výzkum a inovaci je zároveň premiérem, je myslím kumulace funkcí, která není šťastná, protože jako premiér má mnohem méně času věnovat se otázkám vědy a výzkumu. Pokud by existoval speciálně ministr touto problematikou pověřený, mohl by udělat kus dobré práce," uvedl Bobák.

Akademici se nechtěli vyjadřovat k osobě šéfa KDU-ČSL, protože jej příliš neznají. "Předpokládám, že bude-li on mít zájem, tak bychom se určitě měli sejít a probrat situaci. V tuto chvíli bych nehodnotil, jestli pan Bělobrádek je ideální člověk pro tuto pozici, nebo není. Je to prostě výsledek rozdělení koaličních křesel a já to samozřejmě respektuji," uvedl Drahoš. Podle Pačese by si měl vybrat vhodné poradce, aby mohl rychle do problematiky vědy proniknout. "V KDU-ČSL jsou lidé, kteří jsou dlouhodobě znalí této věci," podotkl Pačes.

Bělobrádek v neděli na TV Prima své předpoklady pro tuto funkci a tuto oblast zdůvodnil zejména tím, že absolvoval postgraduální studium, je nositelem vědecké hodnosti Ph.D., přednášel na vysoké škole a jezdí tam zkoušet ke státním zkouškám. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: pan, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jak zpráskanej pes. Než Lipavský vyšel od Zemana, sesypalo se to

12:24 Jak zpráskanej pes. Než Lipavský vyšel od Zemana, sesypalo se to

Schůzka kandidáta na ministra zahraničí Jana Lipavského s prezidentem Milošem Zemanem trvala asi 40 …