Bělobrádek v televizi varoval Sobotku: Ruská propaganda může takové výroky zneužít

4. 6. 2014 23:03

Premiér Bohuslav Sobotka vysvětloval partnerům ve vládě, jak myslel svá slova, že Česká republika nepatří k těm zemím, které by volaly po posílení vojenských jednotek v Evropě, jimiž pobouřil mnohé politiky i veřejnost. „Ruská propaganda může zneužívat jakékoliv nejasnosti,“ varoval místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace a šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek v pořadu Události, komentáře na ČT 24.

Bělobrádek v televizi varoval Sobotku: Ruská propaganda může takové výroky zneužít
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek
reklama

"Česká republika nebude patřit a nepatří mezi země, které by volaly po posílení vojenské přítomnosti jednotek NATO v Evropě," prohlásil v úterý Sobotka a schytal za to kritiku především z řad vládních lidovců i opoziční ODS.

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

  • KDU-ČSL
  • originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • poslanec

Podle Bělobrádka dnes Sobotka upřesnil, že nemyslel celou Evropu, ale jen Českou republiku. Zároveň zdůraznil, že v těchto záležitostech musí být vláda jednomyslná i striktní, neboť i sebemenší náznaky jsou vnímány citlivě a můžou být dokonce zneužity ruskou propagandou.

„Nejprve přišel Stropnický se svými výroky o NATO, teď zase Sobotka. Naše spojence to znejišťuje, ptají se, jestli patříme na jejich stranu, nebo jestli se přikláníme k Rusku,“ vyjádřil místopředseda vlády své obavy. „Tyto výroky jdou proti smyslu naší zahraniční i vojenské politiky,“ dodal rozhodně.

Šedivý: Obraz ČR se nezměnil

Připomněl také, že sama Česká republika je členem NATO, z čehož vyplývá, že Američané jsou našimi spojenci stejně jako další členové tohoto mezinárodního vojenského paktu.

Velvyslanec České republiky při NATO Jiří Šedivý ale Bělobrádkovy obavy nesdílel. Na otázku, jak Sobotkova slova rezonovala uvnitř NATO, odpověděl jednoduše: „Nijak.“ Skutečnost, že na ně nikdo nezareagoval, svědčí podle něj mimo jiné i o tom, že Česká republika je vnímána jako partner, který drží určitou linii. „Premiér to navíc jasně vysvětlil, takže žádný problém není. Obraz země se v žádném případě nezměnil,“ uvedl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nem
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V h*jzlu. Mutace drtí Brazílii, tamní JIP jsou před zhroucením

22:21 V h*jzlu. Mutace drtí Brazílii, tamní JIP jsou před zhroucením

Česko není aktuálně jedinou zemí, která se potýká s hrozbou kolapsu zdravotnického systému v důsledk…