Bémovo evropské angažmá může zmařit jediný člověk. A ten ho podporuje

01.08.2014 12:02

Cestu bývalého pražského primátora Pavla Béma na pozici šéfa Evropského monitorovacího střediska drog a drogových závislostí (ENCDDA) může ovlivnit pouze národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Čeští politikové mohou proti jeho kandidatuře maximálně protestovat. Nic jiného s tím dělat nemohou. Upozornily na to páteční Lidové noviny s tím, že by Vobořil při hlasování pro Béma ruku zvedl.

Bémovo evropské angažmá může zmařit jediný člověk. A ten ho podporuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ex-primátor Pavel Bém

Pavel Bém před vstupem do politiky působil jako odborník na drogovou závislost. A mezi svými kolegy si dokázal vydobýt renomé. O jeho pověsti svědčí i postup do druhého kola výběrového řízení na šéfa Evropského monitorovacího střediska drog a drogových závislostí, které sídlí v portugalském hlavním městě Lisabonu. Spolu s ním úspěšně prošli prvním kolem pouze další čtyři kandidáti. Na cestě do ředitelského křesla nicméně musí překonat ještě další čtyři kola. Vítěz by měl být znám na začátku příštího roku.

Politici s Bémovou kandidaturou nesouhlasí

Proti exprimátorově kandidatuře se nicméně ohradila část české politické scény. Někteří politikové upozorňují na korupční kauzy typu Opencard či tunel Blanka, jejichž počátek se datuje právě do působení Pavla Béma v čele pražské radnice. Černou kaňkou v jeho životopise jsou i odposlechy týkající se jeho přítele lobbisty Romana Janouška, v nichž figuruje pod přezdívkou „Mazánek“.

Vobořila má na své straně

Podle Lidových novin může Pavel Bém kritiku politiků hodit za hlavu. Důležitý pro něj bude prý pouze národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Pokud se totiž pravicový politik dostane do posledního kola, bude o jeho osudu hlasovat právě mimo jiné český koordinátor. A v tomto smyslu si může podle zjištění Lidových novin Bém oddychnout.

„Pavel Bém je dodnes pojem v oboru. Klidně pro něj zvednu ruku, pokud proti němu nebude stát odborně silnější kandidát,“ řekl Vobořil v rozhovoru pro MF Dnes.

Politické renomé někdejšího primátora Prahy ho v jeho rozhodnutí ovlivňovat zřejmě nebude. „Je možné, že je (Bém) autentickou součástí naší politické kultury. Já ho však znám úplně jinak a je otázka, čemu věřit – jestli vlastním zkušenostem, nebo médiím,“ uvedl k tomu Vobořil.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luš

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…