Benda: Kalousek byl levičák. Neměl by nás školit

10.07.2010 5:59

Poslanec za ODS Marek Benda byl hostem v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu. Místopředseda klubu ODS problematizuje post ombudsmana a popisuje zmatek kolem jeho volby.

Benda: Kalousek byl levičák. Neměl by nás školit

Česká republika nemá stále nového ombudsmana. Prezident Václav Klaus a Poslanecká sněmovna mají ještě šedesát dní, aby vybrali nového. Již nominovaní kandidáti sice splňovali část kritérií na tento post, ale neměli buď právní vzdělání, nebo nebyli dost konzervativní, řekl v Českém rozhlasu místopředseda klubu ODS Marek Benda.

Mezi kandidáty byla například Eva Dundáčková, John Bok či Anna Šabatová, bývalá disidentka a signatářka Charty 77. ODS Šabatovou nechce právě proto, že je moc aktivistická. Na postu ombudsmana by si ODS slovy Marka Bendy představovala někoho více konzervativního s právním vzděláním.

Koalice by měla spolupracovat

Bendu ale vůbec nezajímá, že dle veřejného mínění by si na postu ombudsmana Annu Šabatovou představovalo 41 procent respondentů. Benda se řídí pouze vlastním názorem. „Koalice by měla postupovat společně a prosazovat jedno jméno. Výlet pana Kalouska do levicových vod byl snad výjimkou, neměl by nás školit," říká Benda. Očekává čtyři nová jména, dvě od prezidenta a dvě od Poslanecké sněmovny.

Vedení výborů má ODS s ČSSD rovnocenně rozdělené. ČSSD má výbor obrany a bezpečnosti a rozpočtový. David Vodrážka za ODS se dostal na post předsedy zahraničního výboru. Na otázku, zda-li to není bolestné, Marek Benda odpovídá: „ To není bolestné, když je někdo výrazný, naučil se komunikaci a žití v politickém životě. Proto je to zkušený politik v zahraničních vztazích, má kontakty do Evropského parlamentu."

Nemám hlavu na jazyky, ale na právo

Marek Benda má velký handicap, neumí ani jeden cizí jazyk. Nemá prý na jazyky hlavu. Za to má hlavu na práva, proto se rozhodl dokončit svou rigorózní zkoušku na Plzeňských právech.

„Velice mě tato kauza poškodila v politickém životě. Čekám, až se obnoví povolení skládat rigorózní zkoušky," vysvětlil Benda.

Problém Renaty Vesecké na postu Nejvyšší státní zástupkyně je velice probíranou záležitostí. Bendu však nenapadá jiné jméno, kdo by ji měl nahradit. Kauza s Marií Benešovou a její omluvou Renatě Vesecké je již sice vyřešena, ale stále existují lidé, a není jich málo, kdo volají o jejím odvolání. Snad budoucí ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil navrhne někoho jiného.

Související:
Hitem se stalo kroužkování: Marek Benda ano, Petr Benda ne

Foto: Hans Štembera

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: van

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jak z pavlače, je zděšena Němcová. A teď se jí přitíží

12:47 Jak z pavlače, je zděšena Němcová. A teď se jí přitíží

Senátorku Miroslavu Němcovou v poslední době pobouřilo video ministryně práce a sociálních věcí Jany…