Bereš dávky? Pošleš děti do školy. Budeš mít doma umyvadlo. Přitvrzuje se

24.05.2021 9:36

Lidé, kteří pobírají dávky hmotné nouze, by se měli připravit na to, že budou muset splňovat nová pravidla, pokud je budou chtít dostávat dál. Např. posílat děti do školy, což požaduje ODS, nebo mít doma umyvadlo, což požaduje SPD. Oba návrhy se ve Sněmovně těší podpoře dalších stran. Jenže řadě odborníků se návrhy nelíbí. Proti je i ombudsman Stanislav Křeček. Zde je důvod.

Bereš dávky? Pošleš děti do školy. Budeš mít doma umyvadlo. Přitvrzuje se
Foto: Repro ČT
Popisek: Nový ombudsman, Stanislav Křeček

Poskytování dávek hmotné nouze se pravděpodobně zpřísní. MF Dnes upozorňuje, že ve Sněmovně leží hned dva návrhy, které mají žadatele o tuto dávku donutit, aby posílali děti do školy nebo se starali o dodržování základních hygienických návyků. Návrh ODS, aby se dávky krátily, když rodiče neposílají své děti do školy, je ve Sněmovně už ve třetím čtení. Návrh SPD, aby se dávky krátily, pokud lidé bydlí v domech se společným sociálním zařízením na chodbě, je teprve ve čtení druhém.

Anketa

Je třeba v Česku víc zdanit nejbohatší?

83%
14%
hlasovalo: 7141 lidí

„Všichni budeme pro, je na tom celoklubová shoda,“ řekla poslankyně Eva Fialová (ANO) ze sněmovního výboru pro sociální politiku, který doporučil novelu přijmout.

Jenže podle odborníků, kteří lidem v nouzi pomáhají, to není nejlepší nápad. Proti je i ombudsman Stanislav Křeček. „Dopady současné a navrhované právní úpravy na situaci rodin s nezaopatřenými dětmi mohou být v podstatě likvidační,“ upozornil.

„Lze očekávat, že sociální důsledky pandemie pocítí nejvíce právě ti nejchudší. V současné době by více než kdy jindy měl systém dávek pomoci v hmotné nouzi plnit roli poslední ‚záchranné sítě‘ před pádem lidí do chudoby a sociálního vyloučení,“ prohlásil Křeček.

Předkladatel návrhu ODS Jan Bauer ale trvá na tom, že je třeba na sociální dávky sáhnout. Vedle posílání dětí do škol Bauer požaduje, aby i lidé, kteří pobírají dávky v hmotné nouzi, platili pokuty za přestupky a to od chvíle, kdy se dopustí třetího přestupku. V případě neposílání dětí do škol by ale stačilo, že je to první prohřešek. Nebo v případě, když obec uvede, že má pochybnosti o napravitelnosti pachatele.

Návrh SPD jde ještě dál a žádá po příjemcích dávek, aby si ohlídali to, jestli mají u bytu funkční dveře nebo sociální zařízení. Za nevyhovující bydlení by se dávky také strhávaly.

A tady návrh SPD narazil u Pirátů.                  

„Návrh bohužel neřeší nekvalitní bydlení pokutami pro pronajímatele, ale sankcemi pro nájemce. Tedy toho, kdo špatný stav bytu nezavinil. Navíc ten návrh způsobí i odebírání podpory na jídlo za nekvalitní byt,“ varovali Piráti s tím, že by to mohlo vést k nárůstu krádeží potravin.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Exšéf ČSSD Paroubek má co říct k hromadnému odchodu z kandidátky na jihu Moravy. Je to silné

20:20 Exšéf ČSSD Paroubek má co říct k hromadnému odchodu z kandidátky na jihu Moravy. Je to silné

Bývalý premiér Jiří Paroubek schvaluje zásah vedení ČSSD do kandidátky v Jihomoravském kraji, kam by…