Bernd Posselt: Odsun byla čistka. Češi to plánovali. My vyhnaní a Vánoce, to je speciální

24.12.2020 16:43

Čtyři svíčky na věnci rozžehl i předák sudetských Němců Bernd Posselt. Mluvil o Bohu a o domovu. Ale také o tom, jak probíhal odsun Němců z Československa. Podle něho se jednalo o „plánovanou etnickou čistku“. Proč? Protože Češi s odsunem čekali.

Bernd Posselt: Odsun byla čistka. Češi to plánovali. My vyhnaní a Vánoce, to je speciální
Foto: reprofoto: vysílání ČT
Popisek: Bernd Posselt.
reklama

Poslední adventní neděli slavil i předák sudetských Němců, Bernd Posselt a natočil při té příležitosti i video. Jak si všímá server Forum24, Posselt se ve videu věnoval i odsunu sudetských Němců. „Nebyla to žádná spontánní pomsta, byla to chladnokrevně plánovaná etnická čistka,“ prohlásil. Že šlo o plánovanou etnickou čistku zdůvodnil časovou prodlevou, která údajně svědčí o tom, že nešlo o pomstu způsobenou hněvem, ale právě o plánovanou čistku. Dodejme ovšem, že tzv. divoké odsuny probíhaly už před organizovaným odsunem.

Anketa

Kdo by se Vám po diskutovaném odchodu Petra Dvořáka z ČT líbil v jejím čele?

hlasovalo: 13785 lidí

Mluvil i o významu vánočních svátků. „Zrovna my, kteří jsme trpěli kvůli nenávisti, vyhnání, odtržení nebo jsme tímtéž vývojem v naší historii, žel Bohu, formou nacionalismu prošli, víme, jak neuvěřitelně důležité jsou pojmy dialog, přátelství, láska k bližnímu a pospolitost. A Vánoce jsou svátky, v nichž nám Bůh z lásky k nám lidem nabízí rozmluvu, dialog,“ dodal.

„Právě lidé, kteří ve své osobní nebo rodinné historii museli zažít ztrátu domova, že byl někdo ze svého domova násilně vyhnán, mají k domovu zvláště niterný vztah. A právě advent a Vánoce jsou čas, kdy se lidé doma scházejí kolem adventního věnce a světla vánočního stromku, kolem světla, které seslal Bůh na temný svět,“ řekl. V roce 2021 tomu bude 75 let od poválečného odsunu Němců.

Editor Fora 24 David Horák také nezapomenul zmínit, že v závěru vzpomněl Bernd Posselt i brněnskou Pouť smíření, která dle něj „vyjadřuje protest mnoha Čechů, a zejména mladých Čechů, proti vyhnání a ozřejmuje, že směřujeme k lepší budoucnosti“. V podobném duchu promluvu prý i zakončil, neodpustil si ale poznámku, že „někteří by byli docela rádi“, kdyby sudetští Němci zmizeli. Vzápětí ale dodal, že většina si uvědomuje, že bez nich by v takovém případě ona „pestrá Evropa byla chudší“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pořád tu bude někdo udávat a buzerovat. Rudí Piráti a to jejich béčko z TOP 09... Xaver s prezidentem Klausem rozjeli show

17:38 Pořád tu bude někdo udávat a buzerovat. Rudí Piráti a to jejich béčko z TOP 09... Xaver s prezidentem Klausem rozjeli show

Prezidentu Václavu Klausovi se nechce věřit, že máme tak hloupou politickou elitu, že by byla ochotn…