Bez plynu nepůjde průmysl a Ukrajincům už nedodáme nic. Tak je to jednoduché, varuje Cyril Svoboda

03.05.2022 17:46 | Analýza

„Myšlenka, že bude fungovat český průmysl a pomoc Ukrajině bez plynu, je chybná,“ říká bývalý ministr zahraničí, lidovecký politik a pedagog institutu CEVRO Cyril Svoboda. Podle něj válka na Ukrajině skončí smlouvu, protože ani jedna ze stran nebude chtít kapitulovat. Otázka je, jaká bude cena této smlouvy.

Bez plynu nepůjde průmysl a Ukrajincům už nedodáme nic. Tak je to jednoduché, varuje Cyril Svoboda
Foto: Hans Štembera
Popisek: Cyril Svoboda

Anketa

Má prezident Zeman vaši důvěru? (Ptáme se od 1.5. 2022)

67%
30%
hlasovalo: 15688 lidí

Cyril Svoboda se domnívá, že Rusko myslí svoji hrozbu s ukončením dodávek plynu vážně i vzhledem k tomu, že přestalo dodávat plyn Polsku a Bulharsku, protože neplatili v rublech. „Evidentně to myslí vážně a záleží na tom, jak to kterou zemi zasáhne. Naše země je z 99 procent závislá na dodávkách plynu z Ruska. Je potřeba říci, že do Polska se dodává plyn podle dohod, které v roce 2022 stejně končí. Polsko je tedy v jiné situaci a má vybudovány alternativy. Je relativně připraveno, má zásoby na jeden a půl měsíce a šlo o očekávatelný krok,“ řekl redakci.

Jak velkým rizikem je tedy pro Evropskou unii, že trvá na neplacení plynu v rublech? Bývalý ministr zahraničí uvedl, že podstatná je jednota členských států. Avšak ta už se začíná drolit a mnoho firem, které plyn nakupují, už platí v rublech, případně se jejich platby v bankách do této měny převádí. „Jakmile se to v Evropské unii začne drolit, bude lépe přistoupit na podmínky placení v rublech, protože aby některé země platily v rublech a jiné ne… to může být to nejhorší, co nás potká,“ podotkl Cyril Svoboda.

Jestli chceme udržet český průmysl a pomoc Ukrajině, potřebujeme plyn

V tomto ohledu vnímá jako problematické, že míra závislosti členských států Evropské unie na ruském plynu je rozdílná. „A je zde paradox. Jestliže chceme skutečně pomoci Ukrajině s výzbrojí a vším ostatním, musíme mít fungující průmysl – a k tomu potřebujeme plyn. Myšlenka, že se zastaví plyn do České republiky a začne fungovat alternativní zdroj, který zajistí chod průmyslu, je myšlenka naivní. To se nepodaří. Můžeme mít zásoby na určitou dobu, ale že bychom zajistili chod české ekonomiky a pomoc Ukrajině bez plynu, je chybná myšlenka. Musíme se rozhodnout, jestli chceme, aby fungoval český průmysl a pomoc Ukrajině – ale k tomu potřebujeme plyn,“ vysvětlil Svoboda.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že i tato válka – jako všechny ostatní – nakonec skončí smlouvou. Svoboda se domnívá, že má z části pravdu: „Dějiny nás učí, že jsou pouze dvě formy, jak končí válka. Kapitulací, tedy když jedna ze stran kapituluje, nebo smlouvou. Žádný jiný způsob neexistuje. A protože jsem přesvědčen, že Ukrajina Rusko ke kapitulaci nepřinutí a ani Rusko nepřinutí kapitulovat Ukrajinu, tak to skončí smlouvou, ale jaká bude cena smlouvy, to si musejí říci Ukrajinci – za co jsou ochotni bojovat, co stálo za oběti na Ukrajině. V tom jim nemůžeme diktovat, ale smlouva je cesta k míru,“ poznamenal s tím, že by k dohodě mělo dojít co nejdříve, aby už neumírali lidé.

Diplomacie nedoporučuje vystřelit dopředu, co je na začátku

Český premiér Petr Fiala (ODS) poletí do Bílého domu. O čem bude s Američany jednat? „Témat je více, možná i dodávka zkapalněného plynu. To by znamenalo dopravit plyn loděmi, vybudovat terminály, zajistit alternativní náhrady… i o tom mohou jednat. Ale znovu musíme myslet na vlastní zájmy, aby české hospodářství fungovalo včetně pomoci Ukrajině,“ sdělil. Během setkání prý půjde především o demonstraci dobrých přátelských vztahů.

Zkušený diplomat lidovců také okomentoval prohlášení ministryně obrany Jany Černochové o tom, že při návštěvě ve Spojených státech amerických chce probrat i vznik americké vojenské základny na území České republiky. O tom však nevěděl premiér, poslanci, ani Američané. „Jsem zastáncem klasické diplomacie a ta začíná prvním krokem – tedy sondáží. Sondáž se dělá neveřejně, jestli je dohoda vůbec možná, a pokud ukáže, že ano, nastává jednání expertů, příprava smluv a pak se nápad oznamuje veřejnosti. Klasická diplomacie nedoporučuje vystřelit dopředu to, co je na samém začátku,“ upozornil Cyril Svoboda.

Svoboda: Chybí mi fotka s Macronem

Vláda by dle názoru lidoveckého politika měla zapracovat na komunikaci, ale i dalších krocích. „Témat bude více. Máme tady ubytovanou rodinu Ukrajinců, matka navíc porodí dítě, takže budeme mít za chvíli přírůstek. Vyplnila jeden formulář a dostala sociální dávky. První, co se musí stát, je, že jestli tohle platí pro ženu z Ukrajiny, musí to platit i pro ženu z České republiky – vyplnit jeden papír a dostat totéž. Tedy nesmí zde být nerovnost, jinak rozdělí společnost na my a Ukrajinci,“ varoval Svoboda.

Vládní politici by měli navíc lépe komunikovat ohledně sekundárních dopadů války, jako je zvyšování cen obecně. „Nadšení a emoce vyprchají a přijde realita podzimu a příštího roku. Je třeba mít pevnou strategii, jak se z krize dostat ven. Když budeme stále říkat, že musíme vydržet a že jde o cenu, kterou jsme ochotni platit, chci také slyšet, jaká je cesta ven, co uděláme v oblasti české ekonomiky a jaká je strategie,“ zdůraznil.

Od českých politiků mu rovněž chybí fotka s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem – tedy vítězem posledních tamních voleb. „Všiml jsem si, že Okamura (Tomio, šéf hnutí SPD, pozn. red.) byl v Paříži a udělal si fotku s Marine Le Penovou. Chybí mi tu fotka kohokoliv s Macronem. Nikdo to nevyjednal a dalo by se to zařídit, aby byl třeba premiér vyfocen s vítězem. Aby si každý řekl, to je vítěz a to jsme my. Fotka Okamury s Marine Le Penovou obletí zemi, ale chybí mi ta fotka druhá, z druhé strany,“ vysvětlil Cyril Svoboda s tím, že by se s francouzským prezidentem mohl vyfotit i někdo jiný z českých politiků.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Zuzana Koulová

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

4:46 Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

„Přijde k většímu a staršímu bratrovi, protože tak se to tradovalo, a tak moc se mu chce dostat do a…