Bez vakcíny občanem druhé kategorie? Senátorky Chalánková a Dernerová to odmítají, věc posunuly do Haagu

29.09.2021 17:30

Senátorky Jitka Chalánková a Alena Dernerová (obě nestr.) tvrdí, že v České republice dochází k diskriminaci obyvatel a porušování lidských práv. Obrátily se s tím i na Mezinárodní trestní soud v Haagu. Ve společnosti jsou podle nich zvýhodňováni lidé očkovaní proti koronaviru a jsou omezována práva a svobody osob neočkovaných.

Bez vakcíny občanem druhé kategorie? Senátorky Chalánková a Dernerová to odmítají, věc posunuly do Haagu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátorka Jitka Chalánková

Anketa

Má se o zahraniční politice EU dál rozhodovat jednomyslně, čili i s naším právem veta?

98%
1%
hlasovalo: 10560 lidí
Chalánková a Dernerová poslaly k Mezinárodnímu trestnímu tribunálu v Haagu podnět k zahájení vyšetřování představitelů vlády České republiky a dalších osob pro podezření z možného spáchání zločinů proti lidskosti podle římského statutu a norimberského zákona a dalších mezinárodních úmluv. Senátorky podnět vypracovaly společně se zástupci institutu Pro Libertate – Institutu práva a občanských svobod. Česká republika v tomto připojila k podobnému společnému podnětu zástupců Slovenska, Francie a Velké Británie.

„V našem podnětu upozorňujeme zejména na systematické zavádění diskriminačních opatření založených na zvýhodňování osob, očkovaných proti onemocnění covid-19, omezování práv a svobod osob neočkovaných, jakož i zavádění dalších diskriminačních opatření v rozporu s mezinárodním právem,“ uvedla Chalánková.

Opatření jsou podle ní zaváděna zcela bez ohledu na současnou epidemiologickou situaci, skutečný zdravotní stav a bez ohledu na skutečná vyšetření prováděná odbornými lékaři. „Přijatá opatření nejsou podložena žádnými vědeckými a právními dokumenty. Záměrně staví skupiny lidí do vzájemných konfliktů a uvalují sankce na ty, kteří se neřídí nařízeními, která nejsou vědecky odůvodněná a která opakovaně ruší soud,“ doplnila Dernerová s tím, že to vytváří diskriminační vztahy mezi různými sociálními skupinami a negativně ovlivňuje různé aspekty života.

Podle Chalánkové a Dernerové se navíc poradní orgány vlády skládají z lidí, kteří mohou mít vážné střety zájmů, přesto právě tito lidé rozhodují o vládních opatřeních. Dalším závažným faktem je podle nich to, že takto zainteresovaní lidé dostávají velký mediální prostor, jejich prohlášení jsou považována za klíčová a odborníci s opačným názorem jsou naopak diskreditováni a dehonestováni. 

„Vláda, její poradci a všichni ti odborníci, kteří řídí naši zemi v této covidové době, nerespektují fakt, že očkování proti covidu-19 je založeno pouze na experimentálních vakcínách, které jsou stále ve fázi klinického hodnocení. Proto je jakýkoliv tlak na očkování zcela neetický a nemorální,“ dodaly senátorky.

Po Mezinárodním soudu v Haagu požadují, aby zastavil očkování občanů České republiky a aby zakročil proti orgánům veřejné moci, veřejným i soukromým institucím, školám i zaměstnavatelům, vynucujícím na svých podřízených testování proti koronaviru nebo očkování.

V rámci této výzvy se také Česká republika připojila ke společnému podnětu dalších evropských zemí. „Podnětem do Haagu získává zneužití politické moci ze strany vlády mezinárodní rozměr. Pokud bude zahájeno řízení, budou se naši politici zodpovídat Mezinárodnímu trestnímu tribunálu. Toto podání nám navíc umožnilo připojit se ke společnému podnětu kolegů z dalších tří evropských států – Slovenska, Francie a Velké Británie. V něm navrhovatelé kromě jiného žádají tribunál o prošetření dosud nezodpovězené otázky samotného původu koronaviru, který se stal nástrojem celosvětové diskriminace a segregace obyvatel,“ dodal na závěr Tomáš Nielsen, advokát a předseda Pro Libertate – Institutu práva a občanských svobod.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Proč se nemůžete domluvit????????????????

Pane poslanče, ANO nevolím, jsem volič SPD, ale Vás osobně uznávám a vím, že jste pro lidi udělal mnoho dobrého. Vysvětlete mi prosím, proč se nemůžete domluvit na účinné spolupráci s SPD? Je to tím, že SPD je jednoznačně na straně národa a slušných lidí, zatím co ANO to hraje na všechny strany? Neb...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Odpad, jedovatá zmije? Tak mluvili nacisté o Židech, vzkazuje Žantovský. A cenzor Kartous v Radě ČT?

7:37 Odpad, jedovatá zmije? Tak mluvili nacisté o Židech, vzkazuje Žantovský. A cenzor Kartous v Radě ČT?

TÝDEN V MÉDIÍCH Z patnácti uchazečů vybraných Volebním výborem zvolí Sněmovna pět nových členů Rady …