Bezpečnostní expert a bývalý diplomat Pojar: Většina teroristických útoků je zmařena, ale...

16.07.2017 19:48

O Islámském státě a jeho porážce v Mosulu hovořil v pořadu DVTV.cz bezpečnostní expert a bývalý velvyslanec v Izraeli Tomáš Pojar. Domnívá se, že nás čekají roky nestability na Blízkém východě a útoky v Evropě.

Bezpečnostní expert a bývalý diplomat Pojar: Většina teroristických útoků je zmařena, ale...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Pojar

Pojar se nedomnívá, že by porážkou Islámského státu v Mosulu skončila jeho existence. „Je to výrazné oslabení. Ten chalífát, který byl prohlášen v Mosulu, dostal tvrdou ránu. Ale ta idea džihádu bude pokračovat, metamorfovat. A uvidíme, pod jakým jménem bude vystupovat. Může to být stále Islámský stát, ale můžou to být také i jiné skupiny,“ sdělil Pojar. 

Podle jeho slov nemusí jít o Islámský stát v Sýrii, Iráku, ale dominanci může převzít Islámský stát v Libanonu, Jemenu či na Sinajském poloostrově. Následně se pak vyjádřil i k obavám z terorismu v Evropě. „Ti všichni, kteří utíkali nebo se snažili bojovat po boku IS v Iráku a v Sýrii, nemají šanci se tam dostat a mohou se snažit zůstat v Evropě. A budou se snažit útočit tam, kde jim to bude umožněno. Pravděpodobně dojde k roztříštění těch aktivit Islámského státu,“ dodal.

  • Původní text ZDE

„Nebezpečí terorismu v Evropě je a bude. Pod jakou hlavičkou a pod jakou vlajkou to bude, je otázka,“ sdělil Pojar. Většina útoků je pak podle něj zmařena. „Kdyby ve Francii neměly vyspělé bezpečnostní složky, docházelo by k většímu počtu útoků,“ míní Pojar. „Jak se země učí bránit, učí se teroristé bojovat. Je to nekončící boj,“ sdělil. 

Terorismus je pak podle něj fenoménem, který je politickou deklarací. „Terorismus je politickým činem. Nemůže být skryt. Symbolismus je pro terorismus naprosto klíčový a důležitý,“ zmínil Pojar. Domnívá se, že mnoho let nás ještě čeká období nestability na Blízkém východě. „A čeká nás mnoho dalších let politických a ideových bojů uvnitř světa islámu,“ dodal. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šok a hrůza: ČSSD se propadla mimo Poslaneckou sněmovnu. Poprvé

20:03 Šok a hrůza: ČSSD se propadla mimo Poslaneckou sněmovnu. Poprvé

Ukazuje se, že v Česku výrazně posilují pravicové strany. I když nejsilnějším subjektem zůstává hnut…