Běžte hned na nákup a nakupujte, radí vám guvernér národní banky

13.11.2013 7:08

„Zíráme, co jsme zažehli. I guvernér musí hasit,“ okomentoval s lehkou nadsázkou ekonomický komentátor MF Dnes rozhovor s guvernérem České národní banky Miroslavem Singerem. Pán české měny v rozhovoru vysvětloval razantní měnovou intervenci, která má v následujících měsících vést k mírnému zvýšení inflace. Její krok vyvolal velkou kritiku od širokého spektra ekonomů i politiků, od Václava Klause po Miloše Zemana a dokonce komunistu Jiřího Dolejše.

Běžte hned na nákup a nakupujte, radí vám guvernér národní banky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Guvernér ČNB Miroslav Singer přednášel na právnické fakultě na téma Krize eurozóny
reklama

„Bavíme se o kroku, který představuje ekvivalent čtyř snížení úrokové míry. To nepřináší žádnou obří vlnu zdražování, spíše to ceny stabilizuje,“ vysvětluje guvernér Singer. Podle něj bez této intervence hrozilo naopak snižování cen, které by vedlo k ekonomickému útlumu. Podniky by méně vydělávaly a musely by propouštět.

Proto se centrální banka snaží vyvolat mírnou inflaci. Ta by v prvním pololetí roku 2014 měla být do jednoho procenta. Neměly by podražovat především potraviny, z nichž letos nebyla žádná postižena významnější neúrodou.

Singer věří, že krok centrální banky přiměje k utrácení lidi, kteří mají dost peněz, ale větší nákupy, třeba auta nebo zařízení do domácnosti, odkládají ve víře, že jejich ceny ještě klesnou. S tím je prý konec. Guvernér Singer lidem jasně vzkazuje, že byty nebo elektroniku už levněji neseženou. Centrální banka totiž v tuto chvíli pomocí nákupu devizových rezerv pouští do ekonomiky nové peníze a tím oslabuje kurs.  

Nízká inflace podle něj byla vyvolána nedostatkem poptávky - lidé nebyli ochotni nakupovat, raději si peníze spořili, o čemž svědčí rostoucí úspory v bankách. Proto je prý nyní třeba je povzbudit, aby začali utrácet.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tragický požár panelového domu v Bohumíně: Jedenáct lidí zemřelo. Hořící lidé vyskakovali z oken vstříc smrti

20:26 Tragický požár panelového domu v Bohumíně: Jedenáct lidí zemřelo. Hořící lidé vyskakovali z oken vstříc smrti

Při dnešním požáru v panelovém domě v Bohumíně došlo k úmrtí jedenácti osob. Šest lidí zemřelo v byt…