Bič na zloděje a podvodníky je prý blíže. Začíná ho podporovat i ČNB

26.04.2014 16:32

Koaliční vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL by ráda zavedla centrální registr účtů, s jehož pomocí by bylo snazší vypátrat „lumpy“, kteří se neoprávněně obohacují. Není to ale poprvé co podobný nápad zazněl, v minulosti záměr blokovala Česká národní banka. Teď se podle informací deníku Insider zdá, že se postoj centrální banky mění. Data by měla být jasně chráněna.

Bič na zloděje a podvodníky je prý blíže. Začíná ho podporovat i ČNB
Foto: Hans Štembera
Popisek: Guvernér ČNB Miroslav Singer

Anonymní zdroj deníku potvrdil, že se postoj ČNB k registru mění. Mluvčí instituce ale počáteční optimismus poněkud zmírňuje.

Ochrana proti zneužití

"ČNB se k návrhům projektů na zřízení registru bankovních účtů v dřívějších letech opakovaně vyjadřovala rezervovaně a s řadou připomínek. I k nynějšímu návrhu na centralizovaný registr účtů máme zdrženlivý postoj a očekáváme, že předkladatelé návrhu se na ČNB obrátí s konkrétními rozpracovanými návrhy," uvedl mluvčí banky Tomáš Zimmermann.

Policie by se nemusela obracet na jednotlivé banky se žádostí o informace, ty by získala po dotazu na registr za jediný den, dnes to trvá přibližně měsíc. Zdroj deníku ale ubezpečuje, že data v registru budou chráněna proti zneužívání. Nebude v něm totiž možné libovolně „brouzdat“ žadatel o informace bude muset žádat údaje o jedné konkrétní osobě. Zásadní je, že zůstatky na účtech zůstanou utajeny, resp. kriminalisté budou vědět, na kterou konkrétní banku se mají obrátit se žádosti o informaci o výši zůstatku.

Centrální registr účtů by se měl stát důležitou zbraní nového týmu Kobra, který vznikl ve spolupráci ministerstev financí a vnitra. Jeho pracovníci si mají posvítit především na daňové úniky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Putin je malý. Jak to, že Putin není mokrý? V Rusku se to vůbec nemělo pořádat, zakončil Bosák na ČT mistrovství světa

21:00 Putin je malý. Jak to, že Putin není mokrý? V Rusku se to vůbec nemělo pořádat, zakončil Bosák na ČT mistrovství světa

Francie porazila na mistrovství světa ve fotbale Chorvaty 4:2. Při předávání poháru se na moskevský …