Bílí pryč! Bílé soudy. USA po osvobození mladíka, co se bránil

23.11.2021 8:21 | Ze sítí

Páteční osvobozující verdikt nad 18letým Kyleem Rittenhousem, který předtím čelil obvinění z vraždy, poté co v loňském roce v sebeobraně zastřelil dva muže a jednoho postřelil, vyvolává ve Spojených státech napjaté reakce. Zatímco někteří republikáni mladíkovi nabízejí možnost práce, demokraté chovají k verdiktu mnohem chladnější přístup a z ultralevicového spektra zaznívá čiré zděšení. „Rasismus a nadřazenost bílé rasy,“ bijí na poplach ultralevicové kongresmanky. „Rozzlobený“ je též prezident Joe Biden, jenž byl BBC usvědčen ze šíření dezinformací o Rittenhousovi. A rozhořčení jímá i mnohé americké univerzity. Jedna z nich se po verdiktu rozhodla pro segregaci bělochů.

Bílí pryč! Bílé soudy. USA po osvobození mladíka, co se bránil
Foto: Repro Twitter @OutspokenlyNW
Popisek: Nepokoje ve městě Kenosha ve Wisconsinu

Anketa

Půjdete na třetí dávku očkování proti covidu?

38%
hlasovalo: 40076 lidí
Osvobozující verdikt poroty znamená, že soud uznal, že tehdy 17letý Kyle Rittenhouse na loňských násilných demonstracích proti policii ve městě Kenosha ve Wisconsinu, během kterých došlo i k rabování, zastřelil ve Wisconsinu dva lidi a jednoho člověka postřelil v sebeobraně.

Mladík z Illinois se loni 25. srpna vydal do sousedního státu poté, co ve městě Kenosha vypukly násilné demonstrace podporované ultralevicovými aktivisty po zákroku bílého policisty vůči černochovi Jacobu Blakeovi a vše eskalovalo v nepokoje, během nichž došlo k rabování, vypalování obchodů, aut a k dalšímu vandalismu.  

Rittenhouse se podle svých slov vydal ozbrojen svou puškou AR-15 do ulic ochránit soukromý majetek a pomáhat případným zraněným, jelikož předpokládal, že se situace vyhrotí jako předchozí dva večery, kdy demonstranti ve městě rozpoutali vlnu násilí.

Během večera skutečně došlo k vyhrocení situaci a přítomní demonstranti začali mimo jiné rabovat či ničit vše, co jim přišlo do cesty. Jeden z demonstrantů měl vyvolat agresivní konflikt s Rittenhousem a podle obhajoby se jej snažil i odzbrojit, což byl moment, kdy se rozhodl mladík v sebeobraně vystřelit. Jeden z trojice mužů, kteří jej napadli, byl navíc také ozbrojen střelnou zbraní.

„Neměl jsem v úmyslu je zabít. Měl jsem v úmyslu zastavit lidi, kteří na mě útočili,“ řekl u soudu roztřesený mladík, kterého demonstranti před střelbou napadli a když ležel na zemi, začal do něj jeden z mužů kopat a další jej udeřil skateboardem.

Rittenhouse se do města vydal po sérii násilí, rabování a vandalství ze strany aktivistů z americké ultralevice:

Mladíka už krátce po incidentu podpořil tehdejší americký prezident Donald Trump a odmítal nad ním vynést po zhlédnutí záběrů rychlé soudy. Podle Trumpa mladík utíkal z místa protestů a demonstranti by jej zabili, pokud by nezačal střílet. „Snažil se jim utéct ... a pak spadl a oni ho velice násilně napadli. Asi byl v hodně velkých nesnázích... pravděpodobně by ho zabili,“ vyjádřil své přesvědčení o dění tehdejší prezident Spojených států.

Přestože je Rittenhouse běloch stejně jako další protestující a oběti, aktivisté se snažili v případu najít rasové téma, jelikož násilné demonstrace tehdy probíhaly za podpory hnutí Black Lives Matter.

Ultralevice a progresivisté odmítají verdikt soudu přijmout

Mnozí ultralevicoví američtí politici a aktivisté pak již předem dávali najevo, že na rozhodnutí americké justice čekat nemusí a presumpce neviny neexistuje.

„Sedmnáctiletý domácí terorista, bělošský supremacista, překročil hranice státu a byl ozbrojen zbraní AR-15. Zastřelil dva lidi, kteří se sešli, aby potvrdili hodnotu, důstojnost a cenu černošských životů,“ věděla již v minulém roce kongresmanka Ayanna Pressley zvolená za demokraty ve státě Massachusetts.

Nyní americká politička odmítá uznat verdikt americké spravedlnosti a opět hovoří o „nadřazenosti bílé rasy“. „Rasismus a nadřazenost bílé rasy zůstávají základem našeho právního systému. Mé srdce puká pro rodiny a blízké těch, kterým byly ukradeny životy, a pro trauma, kterému naše komunity čelí dnes a denně. Boj za odpovědnost, spravedlnost a uzdravení pokračuje,“ jímala demokratickou kongresmanku černé barvy pleti hrůza.

Nespokojná je i další z političek ultralevicového křídla demokratů. „Jsme svědky toho, že systém funguje tak, jak byl navržen, a chrání ty, pro které byl navržen. Mé srdce stále puká pro komunity a rodiny, jejichž zármutek se nyní stupňuje, a pro nespočet dalších, kteří budou v podobných scénách po celé zemi odepřeni a zbaveni,“ vypsala své pocity po osvobození Rittenhouse progresivní socialistka podporovaná například organizací Black Lives Matter Alexandria Ocasio-Cortez, jež byla do Kongresu zvolena v New Yorku.

„Soudce. Porota. Obžalovaný. Je to bělošská nadřazenost v akci.Tento systém není postaven tak, aby pohnal k odpovědnosti bělošské nadřazence. Proto jsou černí a hnědí lidé týráni a zavíráni do klecí, zatímco vrazi z řad bílé nadřazenosti se pohybují na svobodě,“ hřímá v podobném duchu kongresmanka za demokraty a aktivistka Black Lives Matter Cori Bushová.

Prezident Biden podle BBC šířil dezinformace

Jak připomíná BBC, tak i současný americký prezident Joe Biden nemá po vynesení verdiktu dobrou náladu – zejména proto, že se ukazuje, že šířil o mladíkovi lži. Na ty upozorňuje právě též renomované BBC, přičemž ukazuje, že americký prezident lživě během své loňské volební kampaně šířil video, které bez jakýchkoli důkazů spojovalo Rittenhouse s bělošskými supremacisty.

Americký prezident Joe Biden nyní prohlásil, že je z verdiktu soudu rozzlobený, ačkoli zároveň před tím uvedl, že stojí na straně poroty.

Univerzity případu podsouvají rasový podtón

Téma je nyní populární i na mnohých amerických školách a univerzitách, přičemž mnozí studenti líčí, že je jim předkládán od vyučujících nesouhlas s osvobozujícím verdiktem soudu. Na mnohých školách má zaznívat i tvrzení, že střelba i přes shodnou barvu pleti všech zúčastněných měla rasový podtón.

Ten častokrát šíří i americké univerzity, přičemž někdy padají lehce vyvratitelné lži. Příkladem může virginská Univerzita Jamese Madisona ve více než padesátitisícovém Harrisonburgu. Na oficiálním instagramovém účtu nejprve jeden z afroamerických studentů ve videu naříká nad „zavražděním dvou krásných černošských životů“ – a to přestože oba muži zastřelení v sebeobraně byli běloši.

Mnozí by asi očekávali zásah univerzity a omluvu za nepravdu, místo toho ovšem v rétorice pokračovala prostřednictvím sociálních sítí i samotná katedra chemie a biochemie univerzity. „Je těžké soustředit se na vědu, když se bojíte, že vás na protestu někdo legálně zastřelí nebo přejede,“ napsala katedra den po verdiktu soudu.

„Je těžké soustředit se na vědu, když se bojíte, že vás deportují, nebo když vaše lidská práva závisejí na výsledku voleb. Boj za spravedlnost *je* bojem za vědu,“ pokračovala katedra chemie a biochemie.

Bílí na společná setkání nemohou

Dalším příkladem může být Massachusettská Fitchburg State University, která po verdiktu osvobozujícím Rittenhouse studentům urychleně poslala maily, v nichž jim nabídla několik setkání, aby dokázali verdikt pojmout – rozsudek totiž podle pedagogů „nepochybně ovlivní mnoho lidí v komunitě“ a studenti budou potřebovat zpracovat „myšlenky, emoce a úvahy“, v čemž jim má univerzita na setkáních pomoci.

V mailové komunikaci padlo to, že protesty byly vyvolány kvůli „neoprávněné smrti“ černocha Jacoba Blakea, ten však není po smrti. Přestože část demonstrací tehdy reagovala na jeho případ, policisté jej pouze postřelili, a to poté, co byli na místo zavoláni kvůli domácímu násilí a po jejich příjezdu se Blake odmítl nechat zatknout a i přes namířenou zbraň ignoroval policisty, otevřel dveře svého vozu a začal se natahovat do auta, v čemž jej jeden z policistů postřelil sedmi ranami. Další nepravdou v komunikaci univerzity je též kupříkladu tvrzení, že byl Rittenhouse ozbrojen automatickou zbraní.

A jací studenti mohou podle univerzitního centra pro diverzitu a inkluzi přijít na společné setkání? Bílí rozhodně ne. Zatímco všichni studenti mohli dorazit na setkání, kde se případ probíral, bílí studenti byli segregováni na samostatnou akci. Segregování platí i pro zaměstnance bílé barvy pleti, kteří se také nebudou moci zúčastnit setkání se svými kolegy.

Od republikánů přicházejí odlišné reakce

Zcela odlišné reakce pak přicházejí od republikánů a mnozí politici oslavují, že bylo uhájeno právo na obranu. „Máte právo na to se bránit. Buďte ozbrojení,“ řekl po verdiktu republikánský kongresman Madison Cawthorn.

Že spravedlnost rozhodla pro Rittenhouse oslavoval i republikánský kongresman z Arizony Paul Gosar. Kromě toho, že připomenul, že v nevinu mladíka věřil už před rokem, zmínil možnost, že by Rittenhouse klidně přijmul jako stážistu. Právě to už před tím přitom napadlo i jeho kolegu Matta Gaetze.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

19:41 EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

„Kdo za to může? Co nám říkala celý rok Evropská komise? Že když dosáhneme 70 procent proočkování do…