Biskup Malý: Vidím v lidech strach a předsudek. Ať si u nás muslimové klidně staví mešity. Máme se dost dobře na to, abychom se podělili

12.09.2015 10:32 | Zprávy

Obsáhlý rozhovor poskytl České pozici, dnešní příloze Lidových novin, bývalý disident, biskup Václav Malý. Hlavním tématem byla probíhající uprchlická krize.

Biskup Malý: Vidím v lidech strach a předsudek. Ať si u nás muslimové klidně staví mešity. Máme se dost dobře na to, abychom se podělili
Foto: apha.cz
Popisek: Biskup Václav Malý

Malý odmítá tvrzení, že před uprchlíky musíme bránit naši křesťanskou civilizaci, protože její hodnoty nejsou slučitelné s těmi, které vyznává islám. Podle Malého totiž o křesťanské civilizaci velká část lidí v Česku vůbec nic neví nebo má jen povrchní znalosti. Prý je to jen nálepka, která se ale teď dost hodí. Pod touto nálepkou prý vidí strach a předsudek. „Na druhého si mohu udělat názor a být vůči němu kritický jen tehdy a teprve tehdy, až ho poznám. Zprostředkovaná znalost přes média nestačí. Jenže právě toho jsme dnes svědky. Jsme masírováni kampaní a odvolávkami na křesťanskou tradici, kterou nejen neznáme, ale za níž vlastně ani vnitřně nestojíme. A to není fér,“ tvrdí Malý.

Na námitku, že jedna slavná italská novinářka pronesla výrok, který se zdá být pro dnešní dobu signifikantní, tedy že „Jsem křesťanská ateistka!“ Malý připustil, že takový výrok chápe, protože žijeme ve společnosti ovlivněné křesťanstvím, ať si to uvědomujeme nebo ne. „Křesťanské například je, že v sobě nebudu pěstovat ani nenávist, ani předsudky, budu otevřen potřebám druhých a nebudu kádrovat,“ prohlásil a naznačil tak, že není křesťanské přijímat jen křesťanské uprchlíky, zatímco ty muslimské ne.

Nejsem pro cenzuru, ale ohleduplný korektiv musí mít člověk v sobě

Biskup Malý rovněž řekl, že „také není Charlie Hebdo“. Nemůže se s redaktory listu, jejichž většinu loni vystříleli islamističtí radikálové, ztotožnit proto, že „naprosto bezostyšně uráželi druhé“. Na druhou stranu ujistil, že není pro cenzuru, jak by se dalo z tohoto jeho postoje vyvozovat. „Jenže citlivý a ohleduplný korektiv musí mít člověk v sobě. Pokud tuším, že mé činy urážejí nebo zesměšňují hluboké přesvědčení druhých, pak právě tam končí moje svoboda slova, ta pro mě není svobodou vyhodit ze sebe cokoli – bez uvažování o důsledcích,“ uvedl s tím, že to není otázka zákona. „Musí to být ve mně. Jenže v mysli redaktorů Charlie Hebdo to nebylo. To neznamená, že schvaluji jejich zavraždění – to naprosto ne!“ ujistil.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Práce

Dobrý den, máte pravdu, že život je víc než práce, ale bez práce se neobejdete a více co mi na tom přijde nejsmutnější? Že i když pracujete, často máte i dva úvazky, stejně s penězi, co za práci dostanete sotva vyjdete. A můj dotaz tak je, zda máte řešení?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fico se srdečně pozdravil s Vučičem. V Moskvě, Pobaltí navzdory

10:00 Fico se srdečně pozdravil s Vučičem. V Moskvě, Pobaltí navzdory

Slovenský premiér Robert Fico a srbský prezident Aleksandar Vučič se navzdory tlaku pobaltských stát…