Biskup Malý píše policii. Je prý příliš horlivá a arogantní

17.05.2016 16:54

Biskupovi Václavu Malému se nelíbí práce policie. A rozhodl se vyjádřit svůj názor ve formě otevřeného dopisu, který přistane na stole policejního prezidenta Tomáše Tuhého a ministra vnitra Milana Chovance. Malý v něm píše o tom, že je dnešní policie příliš horlivá a arogantní. Informuje Aktuálně.cz.

Biskup Malý píše policii. Je prý příliš horlivá a arogantní
Foto: Filip Ferbie
Popisek: Pomocný biskup pražský Václav Malý

Ke kritikům současných postupů Policie ČR se přidal i biskup Václav Malý, který napsal otevřený dopis jejím dvěma hlavním osobnostem, policejnímu prezidentovi Tomáši Tuhému a ministru vnitra Milanu Chovancovi.

V dopise píše o tom, jak byla policie „příliš horlivá“ během návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze, a upozornil i na skutečnost, že tato horlivost ve spojení s arogancí může policii připravit o důvěru veřejnosti.

„Fakt, že policisté jednají horlivě takovýmto způsobem, může být však ještě víc znepokojivý, než kdyby konkrétní velitel vydal neadekvátní pokyny,“ stojí v biskupově dopise.

Dopis se však zatím ke svým adresátům, alespoň podle vyjádření mluvčí ministryně vnitra Martiny Němcové, nedostal.

Celý text zde.

Malý se v dopise vrací k událostem během návštěvy čínského prezidenta, kdy policie zabránila „pokojné a povolené demonstraci“ v předem ohlášeném vstupu na Hradčanské náměstí, připomněl i situaci, kdy policie vstoupila do budovy FAMU za účelem sundání tibetské vlajky.

„Na sociálních sítích jsou zaznamenány další případy používání neadekvátních donucovacích prostředků, verbální útoky policistů či nepochopitelné blokování dálnice v obou jízdních pruzích vozidly policie doprovázejícími motorkáře z ruského klubu Noční vlci,“ popsal poslední mediálně významné policejní akce.

„Pro mnoho lidí je nepochopitelné, že by k podobným případům mohlo dojít bez jasného příkazu velení,“ podotkl a dodal, že by se policisté měli vystříhat příliš horlivé snahy potěšit své nadřízené a spíše se řídit podle platných zákonů, jinak by mohli přijít o důvěru veřejnosti, která je jedním ze základních stavebních kamenů demokracie.

V dopise vzpomněl i na zadrženého mladíka na autobusovém nádraží Florenc. „Málokdo si například uvědomuje, že policie nemůže legitimovat obyvatele bezdůvodně. A pokud tak činí, může takové jednání působit jako snaha o zastrašování či prostě zneužití mocenské pozice,“ dodal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Demožumpa. Verbež. Pidimužíci. Udav se.“ Další drsné dění kolem Andreje Babiše. Pro silné povahy

12:00 „Demožumpa. Verbež. Pidimužíci. Udav se.“ Další drsné dění kolem Andreje Babiše. Pro silné povahy

Andrej Babiš zažívá perné chvilky. Na Facebooku se do něj zhusta pouštějí jeho odpůrci. Když se pak …