Biskup vzpomínal na kardinála Vlka: Vždy bojoval za spravedlnost

24.03.2017 18:58

Emeritní plzeňský biskup František Radkovský zavzpomínal dnes v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu Českého rozhlasu na zesnulého kardinála Miloslava Vlka.

Biskup vzpomínal na kardinála Vlka: Vždy bojoval za spravedlnost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kardinál Miroslav Vlk

„Lidé si až dnes uvědomují, co znamenal,“ podotkl mimo jiné Radkovský, jehož smrt jeho blízkého duchovního zasáhla. Vzpomínal na jeho usilovnou práci v době, kdy působil ještě jako myč oken. Zmiňoval také jeho neustálý boj za spravedlnost. 

Po roce 1989 se pak podle jeho slov setkával s kněžími, kteří v době totality spolupracovali s režimem. „Chtěl, aby si přišli popovídat s biskupem,“ zmínil Radkovský. Podotkl také, že na Vlka rovněž velmi brzy spadla výzva, aby byl předsedou rady biskupských konferencí. „Takže to byla velká odpovědnost,“ sdělil s tím, že Vlk měl odpovědnost a tlak rád. 

Hlavním Vlkovým cílem pak podle jeho slov byl celkový život církve. „Restituce, za něž bojoval, byly samozřejmě otázkou spravedlnosti. On chtěl svobodu a spravedlnost, takže to pro něj bylo důležitým úkolem,“ uvedl. Vlk byl podle něj také velmi náročný na sebe i na své okolí. 

A co Radkovský říká na skutečnost, že prezident Miloš Zeman pošle na pohřeb jen věnec, ale nedorazí osobně? „Myslím, že je to přiměřené,“ podotkl Radkovský. Zeman byl Vlkem často kritizován, přátelské vztahy rozhodně neměli. Nyní uvedl, že by bylo pokrytecké, aby se jeho pohřbu zúčastnil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Klaus st.: Majdan na Václavském náměstí! Nelze mlčet. Děsí mě to

10:55 Klaus st.: Majdan na Václavském náměstí! Nelze mlčet. Děsí mě to

Jako „pokus o pražský majdan“ nazval někdejší prezident Václav Klaus demonstrace na Václavském náměs…