Blažek připravuje protikorupční speciál. Zabývat se bude hospodářskými kauzami

26.03.2013 9:47

Novela zákona o státních zastupitelstvích, kterou chce ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) koncem března předložit vládě, počítá s vytvořením speciálního protikorupčního útvaru, který by měl po zrušení vrchních zastupitelství převzít závažné hospodářské kauzy.

Blažek připravuje protikorupční speciál. Zabývat se bude hospodářskými kauzami
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lenka Bradáčová
reklama

Nový útvar by měl fungovat pod názvem protikorupční speciál. "Ekonomicky by měl působit pod Nejvyšším státním zastupitelstvím, nebyl by tedy samostatnou rozpočtovou složkou a skládal by se asi z 15 až 20 státních zástupců, kteří by tam měli být pouze dočasně přiděleni na dobu pět až sedm let," nastínila Bradáčová. Po uplynutí funkčního období by se státní zástupci vrátili na původní místo, nebo by po výběrovém řízení zůstali, píší Lidovky.cz.

Pracovní vypětí

Od klasických státních zastupitelství by se protikorupční speciál lišil pracovní zátěží. "Pokud chceme uspět, není to práce na osm hodin, ale na celý den. Státní zástupci by tam měli být ohodnoceni jako na Nejvyšším státním zastupitelství," uvedla Bradáčová.

Na sedm let by mělo být také funkční období krajských státních zástupců. Jen s tím rozdílem, že by se nemohlo opakovat.

Plánované zrušení vrchních zastupitelství znamená i odchod státních zástupců. "Část by šla na krajská zastupitelství, část na Nejvyšší a část by skončila. Záleží na jejich úvaze. Třeba na Vrchním státním zastupitelství v Praze je 22 lidí v důchodovém věku," přiblížila Bradáčová. I pokud by byli zástupci přeloženi níž, zákon jim garantuje zachování platu.

Jestliže novela projde sněmovnou, na realizaci bude podle Bradáčové potřeba zhruba jeden rok. Reálný termín je podle ní 1. 1. 2015.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Biden a Putin? Odděleně. Senátor Fischer vytáhl Ukrajinu. Divákům ČT řekl o ruské vině

15:25 Biden a Putin? Odděleně. Senátor Fischer vytáhl Ukrajinu. Divákům ČT řekl o ruské vině

Senátor Pavel Fischer by nechtěl, aby se k summitu Biden – Putin vztahovala přehnaná očekávání. „Sna…