Bloomberg: Šťastné číslo Vladimira Putina? To, jímž vede ve světě

01.03.2016 9:02

Rusko se utápí v největší recesi za dvacet let. Jak ovšem připomíná zpravodajská agentura Bloomberg, v oblasti měnových rezerv se zemi daří velmi dobře. Ruské měnové rezervy v aktuální výši 379 miliard dolarů patří k nejvyšším na světě.

Bloomberg: Šťastné číslo Vladimira Putina? To, jímž vede ve světě
Foto: kremlin.ru
Popisek: Ruský prezident Vladimir Putin během letošní velké tiskové konference

Centrální banka nyní disponuje 379 miliardami dolarů v cizí měně a zlatě, což představuje nárůst 29 miliard dolarů v porovnání s loňským dubnem. Rusko tak na rozdíl od Číny či Saúdské Arábie, které svoje měny podpořily miliardami dolarů, k tomuto účelu neutratilo ani dolar. „Žádné množství měnových rezerv nemůže stabilizovat rubl. Podobný krok je sice velmi snadné realizovat, ale ve finále má pouze dočasný efekt,“ cituje Bloomberg vyjádření prvního náměstka guvernéra centrální banky Dmitrije Tulina.

Ruský prezident je přesvědčen, že dostatečné zásoby zlata a tvrdé měny jsou nejlepší zárukou finanční nezávislosti Ruska. Jak Bloomberg připomíná, když se dostal Vladimir Putin k moci, činily ruské rezervy pouhých 13 miliard dolarů. „Globální krizi v letech 2008 až 2009 tak Rusko díky svým mohutným rezervám překonalo bez větších problémů,“ říká tehdejší ministr financí Alexej Kudrin. Přestože rubl ztratil čtvrtinu své hodnoty, centrální banka nehodlá žádným způsobem intervenovat. „Centrální banka je připravena tolerovat prakticky jakékoli snížení, jen aby neutrácela rezervy,“ cituje Bloomberg experta z Renaissance Capital Olega Kuzmina.

Celý text v angličtině máte k dispozici ZDE.

Pokles rublu s sebou ovšem přinesl prudký nárůst inflace a spotřebitelské ceny vloni vzrostly o téměř třináct procent. „Slabší měna zjednodušila některým místním podnikům díky nižším cenám vstup na trhy doma i v zahraničí. Na druhou stranu takové velké výkyvy podnikání celkově spíš zkomplikovaly. „Tak výrazné výkyvy rublu pro nás nepředstavují nic dobrého. Nikdo teď neví, kde bude rubl třeba za půl roku,“ uvádí prezident středně velké společnosti Russky Ogord, vyvážející semena a rostliny, Vladislav Koročkin. Přílišných výkyvů rublu se obává i samotný prezident Putin, ale zatím je to podle Bloombergu cena, kterou je ochoten pro zachování finančních rezerv zaplatit.

Jak Bloomberg uvádí, když ministerstvo financí čerpá z fondů peníze na krytí rostoucího schodku rozpočtu, centrální banka jednoduše přesune aktiva v cizí měně na svůj vlastní účet. Pro udržení inflace na nízké úrovni centrální banka odčerpá srovnatelné množství rublů ze systému tím, že sníží svoji úvěrovou politiku vůči bankám. „Výdaje z rezervního fondu oproti široce rozšířenému názoru ve skutečnosti nesnižují devizové rezervy,“ tvrdí bývalá vysoká úřednice v ruské centrální bance Jekatěrina Vlasovová. O přesunech peněz z fondů určených na infrastrukturu a další dlouhodobé projekty rozhoduje osobně prezident Putin.

Zatím byla z těchto fondů použita asi třetina, tedy 71 miliard dolarů, a zbytek i nadále zůstává v centrální bance. Celkem je zahrnuto v rezervách ve výši 379 miliard dolarů více než jedna třetina ze dvou investičních fondů. Většinou jsou tyto peníze investovány v dolarech a eurech na pokrytí dluhu. Někteří experti se obávají, že pokud neporostou ceny ropy či vláda nenajde jiný způsob, jak pokrýt deficit státního rozpočtu, budou oba investiční fondy vyčerpány do roku 2018. „Jestli se tak stane, bude muset Kreml sáhnout k bolestivým škrtům ve výdajích nebo zvyšovat daně,“ píše Bloomberg s tím, že Rusko hodlá navyšovat své rezervy až na 500 miliard dolarů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Začalo se to „mydlit“ v Německu: Kurdové a Turci v sobě. Hoří mešity, obchody i kebabárny

9:12 Začalo se to „mydlit“ v Německu: Kurdové a Turci v sobě. Hoří mešity, obchody i kebabárny

Kurdské a turecké čtvrti v Německu začínají připomínat počátek občanské války. Překladatelka a publi…