Bohatnou na strachu ze smrtelné nemoci. Dělají to i v Česku, neštítí se ničeho

29.01.2020 21:46

Ekonomové Lukáš Kovanda a Štěpán Křeček podávají tak trochu jiný pohled na čínský koronavirus. Někteří překupníci na smrtelné nemoci nehorázně bohatnou.

Bohatnou na strachu ze smrtelné nemoci. Dělají to i v Česku, neštítí se ničeho
Foto: Twitterový účet @Mikeygy
Popisek: Pilot na letišti ve Wu-chanu
reklama

Anketa

Stydíte se za premiéra Andreje Babiše?

8%
92%
hlasovalo: 26103 lidí
Čínský koronavirus se dál šíří nejlidnatější zemí světa, nakaženy jsou tisíce lidí a mrtvých je přes sto. Co to znamená pro ekonomiku?

Podle agentury Reuters na následky onemocnění zamřelo v Číně už 132 lidí a čínská komunistická vláda přiznává, že nemoc ovlivní i tamní ekonomiku. Ekonom společnosti BHS Štěpán Křeček tvrdí, že koronavirus ovlivní nejen čínskou ekonomiku.

Situace zůstává „ponurá a komplikovaná,“ ohlásil i čínský prezident Si Ťin-pching. Věří však, že jeho země vše zvládne.

Turisté opouštějí zemi předčasně, a to i navzdory tomu, že mnohdy neviděli zdaleka všechno, co vidět chtěli, např. Velkou čínskou zeď. Navíc razantně klesá počet turistů, kteří sem teď přijíždějí.

„Koronavirus začíná ovlivňovat ekonomické výsledky globálních společností. Starbucks uzavře 2 000 poboček v Číně. Apple se obává narušení svých dodavatelsko-odběratelských řetězců. Mnozí zaměstnanci nadnárodních společností, kteří pobývají v Číně, dostali pokyn, aby pracovali z domova nebo si vzali dovolenou,“ uvedl hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Starbucks chce tímto krokem chránit jak své zaměstnance, tak zákazníky, i když to bude mít vliv na ekonomiku firmy, protože Čína je po Spojených státech jejím druhým největším odbytištěm.

Fotogalerie: - Svěcení kapličky v Lánech

Za účasti prezidenta Miloše Zemana se na okraji lá...
Za účasti prezidenta Miloše Zemana se na okraji lá...
Za účasti prezidenta Miloše Zemana se na okraji lá...
Za účasti prezidenta Miloše Zemana se na okraji lá...
Za účasti prezidenta Miloše Zemana se na okraji lá...
Za účasti prezidenta Miloše Zemana se na okraji lá...

„Na pozoru jsou i další společnosti. Například šéf Applu Tim Cook prohlásil, že koronavirus zakalil předpovědi o budoucím vývoji v následujícím čtvrtletí. Technologický gigant začíná mít vrásky na čele kvůli zavřeným továrnám svých dodavatelů v Číně. To by potenciálně mohlo ohrozit výrobu a mělo negativní dopad na finanční výkonnost společnosti. Facebook se stal první velkou americkou společností, která zakázala zaměstnancům, aby cestovali do Číny. Cestovní omezení zavedly i další společnosti. Některé zase požadují, aby jejich zaměstnanci pracovali pouze z domova nebo úplně opustili Čínu. Například automobilka Toyota oznámila, že její výrobní závody v Číně zůstanou kvůli koronaviru uzavřeny do 9. února 2020,“ doplnil Křeček.

Čínští ekonomové odhadují, že růst ekonomiky nebude vyšší než pět procent. Nelze vyloučit, že se bude pohybovat i pod pěti procenty.

Mimo Čínu je nahlášeno asi 60 nemocných osob v 15 zemích, ale prozatím nebylo hlášeno žádné úmrtí.

Ekonom Lukáš Kovanda konstatoval, že zatímco pro čínskou ekonomiku představuje koronavirus určité riziko, překupníci na něm vydělávají, když jsou schopni prodávat ochranné roušky i pětkrát dráž.

„Na válce a nemoci se dobře vydělává. Bohužel. I v českých obchodech jsou v těchto dnech a hodinách k vidění začasté Asiaté, kteří masivně skupují roušky, masky či respirátory, které mají údajně chránit před nákazou koronavirem. Zdá se, že je mnohdy posílají do domoviny, třeba příbuzným. V Číně a dalších asijských zemích jde totiž momentálně o nedostatkové zboží. Počet lidí, kteří na infekci koronavirem zemřeli, každým dnem narůstá o desítky, což hysterii umocňuje. Ale tím pádem také zisky překupníků. Část těch, kteří masky či respirátory nakupují, na nich, resp. na strachu z globální pandemie, totiž hodlá jen a pouze vydělávat,“ napsal Kovanda.

Sháňka po rouškách a maskách narůstá nejen v Číně, ale i jinde ve světě, Českou republiku nevyjímaje.

Fotogalerie: - Maturita z matematiky ?

Jednání sněmovny. Živě se debatovala například mat...
Vojtěch Pikal
Martin Baxa
Jednání sněmovny. Živě se debatovala například mat...
Jednání sněmovny. Živě se debatovala například mat...
Lubomír Metnar

„Zvláště populární je maska N95 od společnosti 3M. Balení dvaceti těchto masek stálo původně 38 singapurských dolarů. Nyní, v době rostoucího strachu z koronaviru a v době celosvětového vykupování zásob, stojí téže přeprodané balení 288 singapurských dolarů, tedy více než pětinásobek (viz zde). A to přesto, že lékaři upozorňují, že maska nemusí před koronavirem vlastně vůbec chránit a že důležitější je správná a dostatečná hygiena. K přeprodeji lidé využívají i sociální sítě typu WeChat, což je vlastně „čínský Facebook“. Podle čínských médií se objevily dokonce už i falešné masky, atrapy a nezdařené kopie, zejména právě oblíbeného modelu N95,“ pokračoval Kovanda.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Vždyť je jak Drahoš!“ Generále Pavle, vojáci se Vám nesmáli, tento přední novinář ano. Nemilé

7:02 „Vždyť je jak Drahoš!“ Generále Pavle, vojáci se Vám nesmáli, tento přední novinář ano. Nemilé

Generál ve výslužbě Petr Pavel se v pondělním Interview ČT24 vyjádřil k pandemii koronaviru. Přišel …