Bohumil Doležal a další: Politici, přesvědčte veřejnost, že se má bát Ruska. Češi jsou dezorientovaní

01.09.2014 10:11

S výzvou demokratickým politickým stranám a politicky zaměřeným spolkům a občanským sdružením, aby přesvědčily českou veřejnost o hrozícím nebezpečí ze strany Ruska, dnes vystoupil výbor Klubu na obranu demokracie (KOD).

Bohumil Doležal a další: Politici, přesvědčte veřejnost, že se má bát Ruska. Češi jsou dezorientovaní
Foto: ČT
Popisek: Bohumil Doležal
reklama

Anketa

Co si myslíte o západních sankcích proti Rusku?

hlasovalo: 41841 lidí

Podle KOD se Rusko snaží revidovat výsledky studené války, dokládá to i současný vývoj na východní Ukrajině. Snaha Ruska o revizi výsledků studené války se má týkat oblastí, které Ruská federace považuje za své blízké zahraničí. Tam prý patří i Česká republika. Tato situace podle KOD proto znamená pro ČR vážné ohrožení.

Českou veřejnost dezorientoval boj proti korupci

Jenže česká veřejnost je podle Klubu na obranu demokracie (KOD) „dezorientovaná v důsledku dvouleté hluboké politické destabilizace, jež se kryla heslem boje proti korupci“.“ Proto je prý potřeba českou veřejnost o tom, že je ČR vystavena výše zmíněnému nebezpečí, přesvědčit. To je prý předpokladem jakékoliv další racionální politiky.

Úkol pro demokratické politické strany a politicky zaměřené spolky

Autoři přiznávají, že přesvědčit veřejnost o hrozícím nebezpečí je náročný úkol. „Kromě demokratických politických stran by svůj malý díl na něm měly vzít politicky zaměřené spolky a občanská sdružení,“ uvedli autoři s tím, že vyzývají další subjekty, aby se ke KOD připojily.

KOD poukazuje na to, že stávající politická reprezentace nemá k Rusku vyhraněný postoj. Prezident Miloš Zeman už dříve zpochybnil i ty omezené sankce proti Rusku, na nichž se shodla Evropská unie. Zemana navíc podporují postkomunistická podnikatelská lobby a postkomunistické odbory. Komunisté navazují na tradice strany, jež od svého založení byla prodlouženou rukou ruských zájmů. A postoj ČSSD, nominálně hlavní strany nynější koalice, je nejasný.

Demokratická opozice je podle KOD slabá a nejednotná. Občanská společnost hlásící se k odkazu Václava Havla se navíc v posledních dvaceti letech ani nedokázala pořádně politicky zorganizovat.

Pod textem výzvy jsou podepsáni politolog a publicista Bohumil Doležal, Vojtěch Kučera, Bohumil Dvořák, Pavel Otto a Jan Scheinost.

Celý text výzvy najdete zde

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČT? Ty zrůdy? Ringo Čech odpálil bombu. Trestají ho za Zemana. Padlo jedno jméno

17:57 ČT? Ty zrůdy? Ringo Čech odpálil bombu. Trestají ho za Zemana. Padlo jedno jméno

Moderátor Luboš Xaver Veselý si do svého pořadu pozval bubeníka, textaře, herce a spisovatele, také …