Bohumil Pečinka si přečetl vládní prohlášení a vystřelil varovnou světlici...

15.05.2018 22:20

Komentátor Reflexu Bohumil Pečinka se tentokrát ve svém článku zaměřil na nejdůležitější věci uvedené v současném vládním prohlášení. „Vypadá, jako by ho vytvářely strany, které spolu zatím neměly nic společného,“ říká a dodává, že jde o body, které minulá vláda absolutně nezvládla a nyní je předkládá znovu a opět se stejným budovatelským étosem jako před čtyřmi roky. Nezapomněl proto připomenout jako důležitou roli v této konstelaci hraje Senát.

Bohumil Pečinka si přečetl vládní prohlášení a vystřelil varovnou světlici...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohumil Pečinka
reklama

Kompletní programové prohlášení je podle Pečinky velmi obecné a pro konkrétnější věci je možné nahlédnout především do sociální oblasti. Hlavním rozdílem proti programu vlády z roku 2014 je podle něj silné odmítnutí eura. „Podobně ostré je prohlášení i v oblasti migrace. Stojí na odmítání kvót a centrálního přerozdělování uprchlíků,“ uvedl komentátor s tím, že vláda také volá, aniž to takto vyjadřuje, po revizi Lisabonské smlouvy a návratu rozhodování o migrační politice do rukou národních vlád.

Co se týká klíčové položky programu vlády přístupu k daním, tady Pečinka upozorňuje, že je třeba udělat hlubinnou analýzu na základě doplňujících podkladů. „Objevují se tu totiž podezřelé formulace typu ‚koncepční řešení daňových odpočtů‘ nebo ‚rekodifikace příjmových daní‘,“ uvedl ve svém textu na serveru Reflex.cz a zmínil, i když vláda říká, že „změny musejí zaměstnancům přinést snížení daňové zátěže o jeden procentní bod“, středoevropský instinkt říká, že to může skončit jinak.

A nechybějí ani systémově politické změny. První je, že vláda chce uskutečnit dávnou myšlenku expremiéra Paroubka postupně vyjmout oblast sportu z rukou Ministerstva školství. Druhá změna je, že vláda v zájmu „zefektivnění voleb“ chce prý změnit systém voleb do Senátu ze dvoukolového na jednokolový. „Tady je třeba vystřelit varovnou světlici. Smyslem opatření není ušetřit pár desítek milionů za jedno kolo voleb, ale prostřednictvím volebního systému snáze ovládnout horní komoru Parlamentu,“ varuje Pečinka, podle kterého to je přesně ta věc, která spojuje hnutí ANO, komunisty i okamurovce.

Původní zdroj ZDE.

Závěrem proto Pečinka věnoval hlavní slovo tomu, proč je v tomto případě důležitý Senát. „K vytvoření většiny, která změní ústavu. V otázce referenda o vystoupení z EU například. To je to, oč se hraje v této fázi,“ uvedl s tím, že ovládnutí Senátu by mohlo ohrozit mezinárodní postavení Česka. „Proto jedna větička o osmi slovech má možná větší výbušnost než celý zbytek programu,“ uzavřel.

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Je jim jedno, jestli tady lidi chcípají!“ Skutečný důvod, proč opozice nechce ruskou a čínskou vakcínu? Expremiér vytáhl velmi mrazivou verzi

7:53 „Je jim jedno, jestli tady lidi chcípají!“ Skutečný důvod, proč opozice nechce ruskou a čínskou vakcínu? Expremiér vytáhl velmi mrazivou verzi

„Tady je přece klíčová otázka i pro výsledek voleb, jak vláda zvládne očkování. Pokud, nejlépe do pr…