Bohuši, tos překombinoval. Klára Samková se ozvala s překvapivou analýzou

08.05.2017 10:20

Advokátka Klára Samková se vyjádřila na svém facebookovém profilu k současné vládní krizi. „Aneb co nezaznělo u Moravce, ačkoliv asi mělo,“ dodala.

Bohuši, tos překombinoval. Klára Samková se ozvala s překvapivou analýzou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Advokátka Klára Samková

Úvodem Samková zhodnotila současné složení Poslanecké sněmovny a možnosti, kdy může být vyslovena vládě nedůvěra. „Návrh na vyslovení nedůvěry vládě projedná Poslanecká sněmovna jen, je-li podán písemně nejméně padesáti poslanci. K přijetí návrhu je potřeba souhlasu nadpoloviční většiny všech poslanců,“ podotkla Samková.

Podle jejích slov tak může poslanecký klub ČSSD sám podat návrh na vyslovení nedůvěry vládě. „Pokud má předseda strany tak silný mandát, jak tvrdil na nedávném sněmu, musí jej jeho poslanci v tomto podpořit. Opozice, tedy ODS + TOP 09 + Úsvit + KSČM musí už ze své podstaty hlasovat proti vládě. K tomu 50 hlasů ČSSD = celkem 132 poslanců v pohodě svrhne vládu, tam je i rezerva pro samostatné hráče...“ zkonstatovala Samková s tím, že následuje demise vlády. 

Anketa

Odpustili jste již Německu hrůzy 2. světové války?

8%
92%
hlasovalo: 8238 lidí

„Poslanecký klub ANO má 47 poslanců, získat 3 další poslance nemůže být problém, když ve Sněmovně je 7 ‚nezávislých‘ a navíc má k disposici celou opozici. Počty jsou podobné jako v prvním případě, kdy ovšem v konečném počtu o nedůvěře vlády nehlasuje 132 poslanců, ale ‚pouze‘ 129. Potřeba k vyslovení nedůvěry vlády je 101. Opět následuje demise...“ řekla druhou variantu Samková.

„Samozřejmě se ještě hraje o ‚politické dekorum‘, tedy kdo bude označen za viníka pádu vlády. Myslím, že roli oběti může kvalifikovaně sehrát jak ČSSD, tak ANO. Ovšem že jako první porušila koaliční dohodu ČSSD, o tom dle mého názoru nemůže být pochyb. V zásadě je zde ale jeden aspekt, který dle mého názoru nebyl dostatečně zhodnocen. Není to Sobotka, kdo vládne vládou a její demisí, když kvůli ničemu jinému, tak proto, že lze důvodně pochybovat o loajalitě všech jeho poslanců, zejména pak ministrů, se kterými otázku demise vlády neprojednal. Je to naopak Andrej Babiš, kdo rozhoduje o tom, zda vláda Bohuslava Sobotky bude či nebude pokračovat... Tak mám tedy dojem, že nám to Bohuš akosi překombinoval...“ uzavřela svou analýzu Samková.

Celý příspěvek Kláry Samkové:

K současné tzv. "vládní krizi" v ČR. (Aneb: co nezaznělo u Moravce, ačkoliv asi mělo...) Vycházejme z faktů: 1) současné složení Poslanecké sněmovny je toto: Poslanecký klub České strany sociálně demokratické (50) Poslanecký klub ANO 2011 (47) Poslanecký klub Komunistické strany Čech a Moravy (33) Poslanecký klub TOP 09 a Starostové (26) Poslanecký klub Občanské demokratické strany (16) Poslanecký klub Křesťanské a demokratické unie-Československé strany lidové (14) Poslanecký klub Úsvit - Národní Koalice (7) Nezařazení (7) 2) Čl. 72 Ústavy zní: (1) Poslanecká sněmovna může vyslovit vládě nedůvěru. (2)Návrh na vyslovení nedůvěry vládě projedná Poslanecká sněmovna jen je-li podán písemně nejméně padesáti poslanci. K přijetí návrhu je potřeba souhlasu nadpoloviční většiny všech poslanců. Úvaha: 1) Poslanecký klub ČSSD může sám podat návrh na vyslovení nedůvěry vládě. Pokud má předseda strany tak silný mandát, jak tvrdil na nedávném sněmu, musí jej jeho poslanci v tomto podpořit. Opozice, tedy ODS(16) + TOP(26) + =Úsvit (7)+ KSČM (33) musí už ze své podstaty hlasovat proti vládě. K tomu 50 hlasů ČSSD = celkem 132 poslanců v pohodě svrhne vládu, tam je i rezerva pro samostatné hráče...Následuje demise vlády, tedy to, co předseda chtěl. 2) Poslanecký klub ANO má 47 poslanců, získat 3 další poslance nemůže být problém, když ve sněmovně je 7 "nezávislých" a navíc má k disposici celou opozici... Počty jsou podobné jako v případě ad 1), kdy ovšem v konečném počtu o nedůvěře vlády nehlasuje 132 poslanců, ale "pouze" 129. Potřeba k vyslovení nedůvěry vlády je 101. Opět následuje demise.... Samozřejmě se ještě hraje o "politické dekorum", tedy kdo bude označen za viníka pádu vlády. Myslím, že roli oběti může kvalifikovaně sehrát jak ČSSD tak ANO. Ovšem že jako první porušila koaliční dohodu ČSSD, o tom dle mého názoru nemůže být pochyb. V zásadě je zde ale jeden aspekt, který dle mého názoru nebyl dostatečně zhodnocen. Není to Sobotka, kdo vládne vládou a její demisí, když kvůli ničemu jinému tak proto, že lze důvodně pochybovat o loajalitě všech jeho poslanců, zejména pak ministrů, se kterými otázku demise vlády neprojednal. Je to naopak Andrej Babiš, kdo rozhoduje o tom, zda vláda Bohuslava Sobotky bude či nebude pokračovat... Tak mám tedy dojem že nám to Bohuš akosi překombinoval...

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Aby nám EU neuchvátili extrémisti.“ Nerudová prozradila, proč chce do Bruselu

11:22 „Aby nám EU neuchvátili extrémisti.“ Nerudová prozradila, proč chce do Bruselu

Jednotná v rozmanitosti. Motto, které EU používá už od roku 2000. Je ale i po 24 letech jednota skál…