Bohuslave Sobotko, skončíš. Objevily se šokující informace o tom, jak to prý celé bylo s dalajlámou

20. 10. 2016 11:10

K návštěvě dalajlámy v České republice se vyjádřil i dlouholetý komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček. Včera byl totiž hostem pořadu Události, komentáře ČT24 Daniela Takáče. V pořadu mimo jiné pohovořil o pozadí a možných důvodech vzniku prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů, kteří se distancovali od setkání ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) s tibetským vůdcem.

Bohuslave Sobotko, skončíš. Objevily se šokující informace o tom, jak to prý celé bylo s dalajlámou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dalajláma je považován za politického a světského vůdce Tibeťanů
reklama

„Pokud je mi známo, tak odkudsi přišlo jisté varování, i panu premiérovi Sobotkovi, aby zmobilizoval ty další pány, kteří pak podepsali to prohlášení, protože v opačném případě by mohla vláda brzy skončit,“ uvedl Nováček. V prohlášení, které kromě Sobotky podepsal i prezident Zeman a předsedové Poslanecké sněmovny Hamáček a Senátu Štěch, je mimo jiné uvedeno, že naše země při naplňování své dlouhodobé politiky vůči Čínské lidové republice vychází z principů strategického partnerství mezi oběma zeměmi a ze vzájemného respektu ke svrchovanosti a územní celistvosti Čínské lidové republiky.

Podle Nováčka se nedá říci, že by to všichni čtyři, kteří prohlášení podepsali, nesli dobře. „Co se týče těch důvodů, o těch se opět můžeme jenom domnívat, jaké jsou,“ podotkl Nováček.

Anketa

Věříte Andreji Babišovi jeho obdiv k dalajlámovi?

hlasovalo: 6120 lidí

„Už někdy před mnoha měsíci, v souvislosti s chystanou návštěvou čínského prezidenta u nás a s ohlášeným podpisem řady dohod, se v takzvaných politických kuloárech hovořilo o tom, že je takový spěch na to, aby pan čínský prezident přijel a aby ty dohody se podařilo uzavřít, proto, že pokud se tady uskuteční ty ohlášené velké čínské investice, tak že se sem tam najde nějaký drobný peníz, který by mohl jedné politické straně pomoci konkurovat hnutí Andreje Babiše, jehož rozpočtové možnosti jsou, vzhledem k těm našim stranám, nekonečné, a také by mohl pomoci v příští prezidentské volbě, protože ti, kteří pomáhali před pěti lety, patrně prostřednictvím Lukoilu, už znovu nepomohou,“ sdělil ten hlavní důvod Nováček.

Ke kauze se vyjádřil také europoslanec Jan Zahradil na svém facebookovém profilu. „K věci (ostatně jak jinak) nejlépe a nejstřízlivěji ODS: ‚ODS podobně jako další významné politické strany respektuje princip jedné Číny a nepodléhá ani žádným naivním představám týkajícím se Tibetu. Považujeme však Českou republiku za svobodnou zemi, v níž by návštěva tibetského duchovního neměla vzbudit paniku nejvyšších ústavních činitelů. Společné prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů je nepochopitelný krok, jde o zcela zbytečné politické poklonkování.‘ Atd., ‚havlování‘ necháme jiným,“ uvedl.

A po svém celou kauzu okomentovali také na facebookovém profilu MotejlekSkočdopole.com. „Na čínské ambasádě si mnou ruce a říkají si: ‚Ti Češi, to jsou ale kokoti. Řekli jsme jim, že vyjádření ministerstva zahraničí nám nestačí, a oni nám okamžitě předhodili čtyři nejvyšší potentáty. Ubožáci hloupí. My jim blokujeme náš trh a zároveň jim našimi šunty zničili tradiční průmysl. Slaboši!‘" napsali. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Debil Babiš. Nora Fridrichová promluvila. Takto si představuje „veřejný zájem“

20:28 Debil Babiš. Nora Fridrichová promluvila. Takto si představuje „veřejný zájem“

Ke slovům ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD), že je Babiš „debil“, se již vyjád…