Boj o ČT: Přehlédli to? Lipovskou mohl zničit text, skončilo to jinak

13.01.2021 18:40

Hlídací pes se opět zaměřil na jednu ze svých oblíbenkyň – radní ČT Hanu Lipovskou. Je prý ve střetu zájmů a poslanci by ji měli odvolat. Ekonomka však střet zájmů odmítá, autor článku si totiž nezjistil základní fakta.

Boj o ČT: Přehlédli to? Lipovskou mohl zničit text, skončilo to jinak
Foto: archiv H. Lipovská
Popisek: Hana Lipovská
reklama

Anketa

Odejde Donald Trump jako směšná figura?

20%
80%
hlasovalo: 8214 lidí

Web Hlídací pes má s některými členy Rady České televize napjaté vztahy už od chvíle, kdy Luboš Xaver Veselý ještě před svým zvolením odhalil pozoruhodné pozadí Ústavu nezávislé žurnalistiky, který Hlídacího psa provozuje. Nyní se ale zaměřil na jeho kolegyni Hanu Lipovskou.

V textu advokáta Aleše Rozehnala byl rozebírán její střet zájmů, vzniklý vystupováním za Institut svobody a demokracie, kde je současně členkou správní rady. Hlídací pes vyšperkoval advokátovu analýzu dramatickým mezititulkem „Ve službách spolku Bobošíkové“.

Člen Rady ČT přitom nesmí působit ve prospěch politické strany, hnutí nebo občanského sdružení. Pokud tak radní činí, porušuje zákon a Poslanecká sněmovna je povinna jej odvolat.

Rozehnal uznává, že v situaci, kdy občanská sdružení kandidáty do rady navrhují (a to předpokládá, že je budou znát), je dost pravděpodobné, že ona „nezávislost“ po zvolení je do značné míry předstíraná.

„Tím, že se nějaká osoba stane členem Rady České televize, neztratí svoje politické přesvědčení, občanské postoje ani zájmy. Zákon o České televizi členy rady pouze nutí, aby je pokrytecky skrývali. Benefit pro koncesionáře pak není naprosto žádný,“ píše Rozehnal s tím, že v tomto směru zákon o České televizi neodpovídá realitě.

Hana Lipovská však odmítá, že by byla v Rozehnalem dovozovaném střetu zájmů. Její působení v Institutu svobody a demokracie je prý předmětem řady fake news.

Zákon o České televizi podle ní hovoří o zákazu vztahu k občanským sdružením. Ta jsou definována v zákoně o sdružování občanů z roku 1990 a klíčovým prvkem je jejich členská struktura. Logicky, bez členství občanů by se nejednalo o občanské sdružení.

Institut svobody a demokracie ale není žádným občanským sdružením, do rejstříku je zapsán jako „ústav“. Nevztahuje se na něj tedy ustanovení § 5 odst. 2 zákona o České televizi, jehož se dovolává právník Rozehnal.

Institut svobody a demokracie k vyjádření Hany Lipovské na Facebooku doplnil, že Hlídací pes se prezentuje jako „žurnalistika ve veřejném zájmu“, ovšem šíření prokazatelných nepravd se za takovou žurnalistiku považovat nedá. Přístup webu spíše než o profesionální práci svědčí o propagandistické kampani.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Včera jsem byl v restauraci. Vedle Piráti, další stůl okamurovci, socani, černoprd*lníci... A v rohu sám Babiš. Štěpánek zveřejnil ohromující FOTO

12:35 Včera jsem byl v restauraci. Vedle Piráti, další stůl okamurovci, socani, černoprd*lníci... A v rohu sám Babiš. Štěpánek zveřejnil ohromující FOTO

Hudebník a člen Trikolóry Petr Štěpánek se pracovně vypravil do prostor Poslanecké sněmovny, aby s h…