Boj s korupcí může vést až k diktatuře, zaznělo na akci Klausova institutu. Exprezident se přidal

4. 2. 2014 21:23

Institut Václava Klause uspořádal v prostorách pražského Autoklubu diskuzi na téma korupce. Vystoupil zde i exprezident Václav Klaus, který zdůraznil, že korupce není morální, ale systémový problém. Ekonom Jan Průša tvrdí, že kořeny korupce je třeba hledat ve státním přerozdělování a Klausův někdejší tajemník Ladislav Jakl má za to, že téma korupce je příliš snadno zneužitelné pro manipulaci s občany. Zprávu přinesl server iDnes.cz

Boj s korupcí může vést až k diktatuře, zaznělo na akci Klausova institutu. Exprezident se přidal
Foto: VŠO
Popisek: Václav Klaus na Vysoké škole obchodní v Praze
reklama

„Korupce je systémový problém, ne morální. Nestačí vyměnit pár ministrů. Nařčení z korupce jsou obrovsky snadno zneužitelná. My ten problém nebagatelizujeme, ale ať se o korupci mluví klidně, suše, analyticky," vyzval Klaus během diskuse. Debata proběhla u příležitosti vydání knihy ekonomů Pavla Rysky a Jana Průši „Korupce: Ekonomie vs. mýty", kde autoři prohlašují, že korupce je příznakem selhávání státu. Průša má za to, že kořeny korupce leží v neefektivním státním přerozdělování. „Státní úředník nemůže dobře hospodařit, protože nesleduje zisk. Čím více jsou firmy regulovány státem, tím víc v nich kvete korupce. Ta není chybou lidí, ale systému," uvedl.

S tím však zásadně nesouhlasil exministr vnitra Martin Pecina, který v debatě také vystoupil. Připomněl zkušenosti severských států, kde je míra přerozdělování vysoká, ale korupci tam lidé nevnímají tak palčivě. Lidé se napříště musejí bát vzít úplatek. Toho se podle Peciny dosáhne výchovou a vysokými tresty za korupční jednání.

Někdejší tajemník exprezidenta Ladislav Jakl v diskuzi zdůraznil, že boj s korupcí může za jistých okolností napomoci i nástupu diktatury, např. prostřednictvím řízených provokací.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vrbětice: Továrna pro výrobu raket USA, šlo o ni. BIS tutlá pravdu. Načasování. Nová fakta

11:54 Vrbětice: Továrna pro výrobu raket USA, šlo o ni. BIS tutlá pravdu. Načasování. Nová fakta

Ve Vrběticích spáchali útok agenti GRU. Nešlo však o sklad společnosti IMEX Group, ale o továrnu na …