Boj se, ČT? Toto je vážné. Více info z Británie

16.02.2020 20:12

Britská vláda premiéra Borise Johnsona se podle informací serveru The Sunday Times chystá zrušit koncesionářské poplatky jdoucí na veřejnoprávní stanici BBC. Nahradit by je měl předplatitelský model. Nežli dojde k úplnému zrušení povinných poplatků za veřejnoprávní média, bude se vláda snažit do roku 2022 o dekriminalizaci jejich neplacení. Jejich úplné zrušení se pak předpokládá na rok 2027.

Boj se, ČT? Toto je vážné. Více info z Británie
Foto: repro Youtube
Popisek: Britský premiér Boris Johnson

Anketa

Máte rádi Stanislava Křečka?

95%
5%
hlasovalo: 32255 lidí
Britská vláda by mimo jiné chtěla krokem přimět BBC k seškrtání velkého množství rádiových stanic, jelikož jejich počet dnes činí 61. Snížit by bylo následně nutné i počet televizních kanálů, kterých vlastní britské veřejnoprávní médium deset.

Kromě toho by vláda chtěla, aby BBC omezila své webové služby, a v záměru je i pracujícím v BBC zakázat inkasovat příjmy z dalších lukrativních zaměstnání.

Předseda BBC sir David Clementi v druhé polovině ledna poté, co vyšly plány vlády najevo, koncesionářské poplatky svého veřejnoprávního média tvrdě bránil. Model předplatného by podle něj pro stanici znamenal finanční ztrátu a „souboj o diváky“ by vedl k omezení veřejné služby. Ředitel BBC Tony Hall na konci ledna oznámil, že odstoupí, aby umožnil svému nástupci vést jednání s vládou o finančním modelu firmy.

Někteří tvrdí, že jde o „útok“ politiků vzhledem k tomu, že jsou mnozí redaktoři a moderátoři u nich v nelibosti kvůli tomu, jak politiku prezentují. Podle serveru The Sunday Times bude britský premiér Boris Johnson v této věci nesmlouvavý a má být připraven být tvrdý, neboť je přesvědčen, že je třeba provést seriózní reformu.

Koncesionářský poplatek ve Velké Británii vyjde ročně poplatníka na 154,5 libry, což je v přepočtu k dnešnímu dni 4 628 korun.

Již v lednu též vláda komunikovala, že zřejmě dojde k dekriminalizaci neplacení koncesionářských poplatků, za což provinilcům doteď hrozilo kromě pokuty trestní stíhání, či dokonce vězení.

Neplacení koncesionářských poplatků by mělo být podle vládních předpokladů dekriminalizováno již od roku 2022, úplné zrušení poplatků by pak současný kabinet rád stihl do roku 2027. Tehdy se totiž bude řešit podoba nové Charty BBC. Změnu fungování veřejnoprávního média bude mít v současné vládě na starosti ministr pro kulturu, média a sport John Whittingdale.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nejblbější vláda? Hutka, fanoušek Pirátů, sejmul Fialův tým

13:46 Nejblbější vláda? Hutka, fanoušek Pirátů, sejmul Fialův tým

Zpěvák Jaroslav Hutka, který v předvolební kampani pomáhal Pirátům, nyní nešetří kritikou na nově vz…