Boj se, ČT? Toto je vážné. Více info z Británie

16.02.2020 20:12

Britská vláda premiéra Borise Johnsona se podle informací serveru The Sunday Times chystá zrušit koncesionářské poplatky jdoucí na veřejnoprávní stanici BBC. Nahradit by je měl předplatitelský model. Nežli dojde k úplnému zrušení povinných poplatků za veřejnoprávní média, bude se vláda snažit do roku 2022 o dekriminalizaci jejich neplacení. Jejich úplné zrušení se pak předpokládá na rok 2027.

Boj se, ČT? Toto je vážné. Více info z Británie
Foto: repro Youtube
Popisek: Britský premiér Boris Johnson
reklama

Anketa

Máte rádi Stanislava Křečka?

95%
5%
hlasovalo: 31436 lidí
Britská vláda by mimo jiné chtěla krokem přimět BBC k seškrtání velkého množství rádiových stanic, jelikož jejich počet dnes činí 61. Snížit by bylo následně nutné i počet televizních kanálů, kterých vlastní britské veřejnoprávní médium deset.

Kromě toho by vláda chtěla, aby BBC omezila své webové služby, a v záměru je i pracujícím v BBC zakázat inkasovat příjmy z dalších lukrativních zaměstnání.

Předseda BBC sir David Clementi v druhé polovině ledna poté, co vyšly plány vlády najevo, koncesionářské poplatky svého veřejnoprávního média tvrdě bránil. Model předplatného by podle něj pro stanici znamenal finanční ztrátu a „souboj o diváky“ by vedl k omezení veřejné služby. Ředitel BBC Tony Hall na konci ledna oznámil, že odstoupí, aby umožnil svému nástupci vést jednání s vládou o finančním modelu firmy.

Někteří tvrdí, že jde o „útok“ politiků vzhledem k tomu, že jsou mnozí redaktoři a moderátoři u nich v nelibosti kvůli tomu, jak politiku prezentují. Podle serveru The Sunday Times bude britský premiér Boris Johnson v této věci nesmlouvavý a má být připraven být tvrdý, neboť je přesvědčen, že je třeba provést seriózní reformu.

Koncesionářský poplatek ve Velké Británii vyjde ročně poplatníka na 154,5 libry, což je v přepočtu k dnešnímu dni 4 628 korun.

Již v lednu též vláda komunikovala, že zřejmě dojde k dekriminalizaci neplacení koncesionářských poplatků, za což provinilcům doteď hrozilo kromě pokuty trestní stíhání, či dokonce vězení.

Fotogalerie: - Senát o brexitu

Jan Hamáček, 1. místopředseda vlády
Jiří Dienstbier
Milan Štěch
Schůze Senátu. Senátoři projednali mimo jiné zákon...
Schůze Senátu. Senátoři projednali mimo jiné zákon...
Schůze Senátu. Senátoři projednali mimo jiné zákon...

Neplacení koncesionářských poplatků by mělo být podle vládních předpokladů dekriminalizováno již od roku 2022, úplné zrušení poplatků by pak současný kabinet rád stihl do roku 2027. Tehdy se totiž bude řešit podoba nové Charty BBC. Změnu fungování veřejnoprávního média bude mít v současné vládě na starosti ministr pro kulturu, média a sport John Whittingdale.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Vlk, signatář Charty: O Babišovi si můžete myslet, co chcete. Ale představte si, že by koronu měli řešit Fiala s Kalouskem...

15:58 Václav Vlk, signatář Charty: O Babišovi si můžete myslet, co chcete. Ale představte si, že by koronu měli řešit Fiala s Kalouskem...

Signatář Charty 77 Václav Vlk má za to, že řada lidí sice nemusí milovat Andreje Babiše (ANO), ale v…