Boj za klima v Praze: Aktivisté zakazují používat bankomaty, prý míříme k vyhynutí

17. 4. 2021 7:43

„Nepoužívat!“ varují velké červené nálepky na bankomatech v centru Prahy... Nejde ovšem o upozornění na technickou závadu bankomatu, nýbrž o další snahu klimatických aktivistů z české pobočky organizace Extinction Rebellion zviditelnit se. V rámci jejich tlaku na banky po nich požadují, aby přestaly poskytovat služby klientů spojených s uhelnou energetikou. „Zeptejte se svého bankovního poradce,“ doporučují aktivisté a chystají přednášku „Praha míří k vyhynutí“.

Boj za klima v Praze: Aktivisté zakazují používat bankomaty, prý míříme k vyhynutí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Happening české pobočky mezinárodního hnutí Extinction Rebellion, která chtěla v souvislosti s nynějšími požáry v Austrálií poukázat na zranitelnost člověka přírodními ději a jeho vystavení nehostinným přírodním podmínkám
reklama

Anketa

Souhlasíte s trestem stop na 10 zápasů pro fotbalistu Slavie Kúdelu za údajný rasismus?

3%
95%
hlasovalo: 16229 lidí
Někteří klimatičtí aktivisté již delší dobu vydírají banky, aby přestaly poskytovat služby svým klientům, které aktivisté označí za nevhodné. Nátlak na banky je v zahraničí stále rozšířenější a protesty již například dovedly třetí největší českou banku ČSOB, již vlastní belgická KBC, k rozhodnutí přestat financovat uhelné odvětví a energetiku.

Aktivistické hnutí, varující před vyhynutím lidstva s názvem Extinction Rebellion, známé pro své akce zahrnující například blokaci dopravy (včetně té veřejné), dnes opět vyrazilo před banky, tentokrát ale navíc přibylo přelepování bankomatů.

„NEPOUŽÍVAT!“ dočetli se lidé na rudých nálepkách na bankomatech, které aktivisté polepili. Pod upozorněním stojí vysvětlivka, že lidé nemají vybírat své peníze, jelikož bankomat dané banky „podporuje těžbu uhlí a aktivně tak přispívá k prohlubování klimatické krize“.

„Spalování fosilních paliv už nyní způsobuje miliony úmrtí - 8,7 milionu jen za rok 2018. Nejhorší dopady klimatické krize nás ale teprve čekají. Pokud okamžitě nezměníme svůj přístup, ohrozí civilizaci tak, jak ji známe,“ prorokují aktivisté.

Lidem pak doporučují, aby se zajímali, proč toto jejich banka dělá a „jestli s tím přestane“. „Zeptejte se svého bankovního poradce,“ doporučují.

V reakci na dnešní akci aktivistů v poledne vydala Komerční banka prohlášení, že v návaznosti na strategii mateřské skupiny Société Générale se zavazuje nejpozději do roku 2030 ukončit financování projektů aktivně spojených s uhelným sektorem. Také doplnila, že bude separovat své klienty. „Již nyní KB neposkytuje žádné nové finanční produkty klientům, u nichž většina příjmů pochází z činností souvisejících s uhlím,“ dušuje se banka.

Ani to ji však, stejně jako ČSOBm nepomohlo, jejich bankomaty totiž i přes ustupování aktivistům skončily polepené stejně jako ty od dalších společností.

Příští událost chtějí aktivisté z Extinction Rebellion uspořádat 5. května, tentokrát se bude jednat o přednášku s názvem „Praha míří k vyhynutí“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fekální útok na poslance ANO. Doteď stojí s otevřenou pusou. A to prostě jen řekl...

9:52 Fekální útok na poslance ANO. Doteď stojí s otevřenou pusou. A to prostě jen řekl...

Poslanec za hnutí ANO Patrik Nacher prohlásil, že v tuto chvíli se opravdu očkovat nenechá. Na sociá…