Boje proti IS potrvají podle amerického generála nejméně tři roky

18.12.2014 19:57

Boj proti radikálům z organizace Islámský stát (IS) potrvá v Iráku a Sýrii nejméně další tři roky. Řekl to dnes v Pentagonu americký generál James Terry. Sdělil také, že díky letecké pomoci koalice vedené Spojenými státy se tento týden podařilo Kurdům na severozápadě Iráku osvobodit část území, které IS obsadil v létě.

Boje proti IS potrvají podle amerického generála nejméně tři roky
Foto: wikipedia
Popisek: Vlajka Islámského státu
reklama

Terry počítá s tím, že než se vojenská situace obrátí, bude to trvat minimálně tři roky. Spojené státy začaly v srpnu s leteckými údery proti IS v Iráku a o měsíc později v Sýrii. Připojili se k nim spojenci ze západních a několika arabských zemí.

V minulých dnech prý letadla podnikla 50 náletů v Iráku, což umožnilo Kurdům osvobodit území o rozloze 100 kilometrů čtverečních v okolí Sindžáru, který leží u irácko-syrské hranice. Kurdští milicionáři - pešmergové - oznámili, že tam osvobodili několik vesnic a vytlačili z nich členy IS.

Město Sindžár leží na úpatí stejnojmenného horského pásu, na něž se v létě, kdy IS vstoupil ze Sýrie do Iráku, uchýlili příslušníci menšiny jezídů. IS přinutil tisíce členů této menšiny přijmout islám, ale zajali také tisíce jejich žen a využívají je jako otrokyně. Mnoho jezídů uprchlo na kurdská území do sousední Sýrie a Iráku.

Terry řekl, že od srpna koalice podnikla proti IS více než 1300 náletů. Od pondělí jich bylo asi 60 a většina jich měla podpořit kurdské jednotky bojující na zemi v oblasti Sindžáru. Pešmergové chtějí prolomit linie obléhatelů a získat město, které leží mezi Mosulem a syrskou hranicí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Plán proti Zemanovi, který ho smete. Zmíněn Kalousek. Budete koukat

7:30 Plán proti Zemanovi, který ho smete. Zmíněn Kalousek. Budete koukat

Začátek kampaně na Hrad. Tak vidí nejeden komentátor či politik odchod Miroslava Kalouska z Poslanec…