Bojí se, že všichni zemřou. Uprchlíky v táborech děsí koronavirus

24.03.2020 17:45

Na řeckých ostrovech pobývají v táborech tisíce migrantů a uprchlíků. Všichni se teď děsí koronaviru a stěžují si, že ani v této těžké chvíli jim řecká vláda nepomáhá. Žadatelé o azyl prý nemají ani vodu a mýdlo, aby mohli dodržovat základní hygienické návyky a chránit se před koronavirem.

Bojí se, že všichni zemřou. Uprchlíky v táborech děsí koronavirus
Foto: Redakce
Popisek: Řecká vlajka

Uprchlíci v řeckém táboře Moria nemají, jak se chránit proti koronaviru. Hygienici doporučují, aby si lidé pravidelně myli ruce, a to mýdlem nebo dostupnou dezinfekcí a snažili se vyhýbat davům, ale migranti a uprchlíci v táborech v Řecku nemají šanci podobná doporučení respektovat. Nemají mýdlo, nedostanou se k vodě.

Své o tom podle serveru Morning Star vědí i obyvatelé uprchlického tábora Moria na Ostrově Lesbos.

Neposkytli žádné (informace) ani nic, co by lidem pomohlo pochopit, co je koronavirus, jak se mu bránit a jak se jím nenakazit,“ vyčetl řecké vládě jeden z uprchlíků. „Neposkytli nám žádné sanitární prostředky nebo masky, přestože vědí, že (koronavirus) představuje pro uprchlíky velmi vážnou hrozbu, a to zejména na tak přeplněném místě, jako je Moria,“ pokračoval.

Uprchlíci se bojí, že nakonec mohou do jednoho zemřít. Vidí to tak, že je může zabít virus, u něhož znají jen název. Nic víc o něm často nevědí.

Spoluzakladatel německé charitativní organizace Mission Lifeline Axel Steier obvinil evropské politiky, že koronavirovou pandemii zneužívají k uzavření Evropy před uprchlíky, i když je to podle Steiera zjevně nezákonné a odporuje to mezinárodním dohodám o lidských právech.

Server Slate.com připomněl, že v táboře Moria žije na 20 tisíc uprchlíků a migrantů. Nemají často nic, do čeho by se oblékli, jak by si udrželi čisté ruce a tak podobně. Nemají příliš šancí obracet se na lékaře. V Řecku sice zatím nebyl potvrzen žádný případ onemocnění COVID-19, ale může být jen otázkou času, než se to změní.

V okolí tábora se objevily tabule s nápisy v angličtině, arabštině i francouzštině, na kterých se uprchlíci dozvědí, že mají dodržovat hygienická opatření. Lidé se na nich také dočtou, že tábor smějí opouštět jen v čase od 7 do 19 hodin, a to ještě jen po malých skupinkách.    

Řecká vláda doporučila lidem, aby se co nejvíc zdržovali doma, ale pracovníci humanitárních organizací upozorňují, že u uprchlíků působí toto doporučení trochu zvláštně, protože své domovy nemají, často žijí jen ve stanu, které se bojí opustit, aby se nenakazili, ale zároveň vědí, že si musejí dojít pro jídlo.

Kvůli koronaviru roste v táborech napětí a bohužel se objevují i požáry, které nedávno zabily jedno dítě a řadu uprchlíků připravily o stany.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kšefty, tlachalové! Okamura, Hamáček, Vondráček a Ondráček se servali kvůli migraci

22:44 Kšefty, tlachalové! Okamura, Hamáček, Vondráček a Ondráček se servali kvůli migraci

Zástupci stran a hnutí vystoupili v další předvolební debatě Speciál 360°: Hlas lidu vysílané na CNN…