Bojkot Zemanových oslav na Hradě. Gazdík, Horáček, Pithart a další organizují konkurenční akci. Zeman je zlý, podlý a záludný, vzkazují

22. 10. 2016 14:09

Místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Gazdík (STAN) kvůli chování Hradu kolem vyznamenání Jiřího Bradyho zorganizuje alternativní akci na připomenutí státního svátku 28. října. Informoval o tom na facebooku a svou iniciativu potvrdil ČTK. K ignoranci hradního ceremoniálu vyzývá například i kněz Tomáš Halík.

Bojkot Zemanových oslav na Hradě. Gazdík, Horáček, Pithart a další organizují konkurenční akci. Zeman je zlý, podlý a záludný, vzkazují
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředseda sněmovny Petr Gazdík
reklama

Na Staroměstské náměstí místo na Hrad si podle něj přijdou vznik Československa připomenout například ministr kultury Daniel Herman, ministr zemědělství Marian Jurečka (oba KDU-ČSL) či Petr Pithart. Aktuálně již není možné mlčet, řekl Gazdík ČTK.

„Přijďte 28. října v 18:30 na Staroměstské náměstí.Myslím, že vznik republiky bude lépe oslavit jinde, než na Hradě. Vadí mi, když někdo nedostane vyznamenání jen kvůli činům svých příbuzných – připomíná mi to doby minulé. A státní vyznamenání, které se udělí nebo neudělí podle toho, zda člověk udělá Hradu něco k vůli, je naprosto devalvované. Oslavme 28. říjen jinak. Připojila se Univerzita Karlova, oslovil jsem rektory, neziskovky, přijde Petr Pithart či Michal Horáček, vystoupí několik umělců. Přijďte i vy,“ žádal občany Gazdík na sociální síti Facebook.

Herman v pátek řekl, že ho prezident Miloš Zeman osobně vyzval, aby zrušil svou plánovanou schůzku s tibetským duchovním dalajlámou. V opačném případě mu pohrozil, že neudělí jeho strýci Bradymu státní vyznamenání. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček dnes tuto informaci pro Radiožurnál popřel. Brady, který prošel Terezínem i Osvětimí a přednáší o hrůzách holokaustu, uvedl, že Hrad ho o jeho vyznamenání informoval. V seznamu lidí, které má prezident vyznamenat 28. října, ale Brady podle Hermana i podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) nyní není.

Gazdík ČTK řekl, že v situaci, kdy se státní vyznamenání udělují podle politických názorů příbuzných, už není možné mlčet. „To se dostáváme někde do polototalitního nebo totalitního režimu, to jsme zažili za komunismu nebo fašismu,“ řekl ČTK. „Mou povinností jako ústavního činitele je uctít státní svátek, rád bych to ale udělal důstojným způsobem, proto ho chceme oslavit někde jinde a nějak jinak,“ dodal.

„Uskutečnění akce se nyní narychlo připravuje na koleně, ale o to s větším srdcem,“ řekl Gazdík. Dnes ráno už požádal magistrát o zábor náměstí. „Těší mě, že tam vystoupí Daniel Herman, Petr Pithart, Michal Horáček a další,“ dodal. Na akci se podle něj budou podílet i neziskové organizace, které ale nechtěl jmenovat.

Gazdík věří, že na akci přijdou zákonodárci z různých poslaneckých klubů. Svou účast ČTK potvrdil Herman. „Na Hrad letos rozhodně nepůjdu. O důstojné připomínce 28. října jsem mluvil s p. Gazdíkem. Jsem připraven podpořit tuto akci lidí dobré vůle,“ napsal ministr ČTK v textové zprávě.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Svou neúčast na Hradě potvrdil na twitteru i Jurečka. „Svojí účastí nechci přispívat k dojmu, že je vše v pořádku, když pravda a láska jsou na Hradě na úbytě,“ napsal. „Pokud se mám rozhodovat mezi tím, zda věřit mluvčímu prezidenta Jiřímu Ovčáčkovi, nebo Bradymu, který prošel Terezínem a Osvětimí, mám v tom naprosto jasno,“ dodal.

K bojkotu hradního ceremoniálu vyzývá i kněz a teolog Tomáš Halík. "Chtěl bych poté, co se ukázalo, jak hanebným způsobem Miloš Zeman vydíral ministra Hermana v souvislosti s návštěvou Jeho Svatosti dalajlámy,a z nízké msty vyškrtl ze seznamu vyznamenaných jeho strýce, vyzvat všechny slušné lidi mezi pozvanými na hradní recepci 28. října – a zejména představitele církví, kulturního a akademického světa – aby se na protest a ze solidarity s panem Jiřím Brady udělování státních vyznamenání letos nezúčastnili," sdělil k tomu.

Chorobně zlý, mstivý, podlý a záludný člověk

Tvrdě vůči Miloši Zemanovi vystoupil i analytik Petr Kolář. Miloše Zemana označil za chorobně zlého, mstivého, podlého, záludného a těžce nemocného člověka.

„Věříte Danielu Hermanovi? Já ano. Prosím, žádejte své poslance a senátory, ať 28.10. nejdou na Hrad. Chtějte po nich, ať vysloví nedůvěru prezidentu Zemanovi. Ať svolají mimořádnou schůzi obou komor Parlamentu a prohlásí prezidenta nezpůsobilým výkonu své funkce. Chorobně zlý, mstivý, podlý a záludný člověk, který se neštítí vydírat a zastrašovat každého, kdo se mu protiví, by neměl být hlavou našeho státu. Miloš Zeman je očividně těžce nemocný a měl by se léčit. Ne ale ve funkci prezidenta. Dopřejme mu klidu někde v ústraní. Uleví se nám všem. Nejen dispečerům letového provozu...,“ apeloval Kolář na hlavu státu na sociální síti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Je jim jedno, jestli tady lidi chcípají!“ Skutečný důvod, proč opozice nechce ruskou a čínskou vakcínu? Expremiér vytáhl velmi mrazivou verzi

7:53 „Je jim jedno, jestli tady lidi chcípají!“ Skutečný důvod, proč opozice nechce ruskou a čínskou vakcínu? Expremiér vytáhl velmi mrazivou verzi

„Tady je přece klíčová otázka i pro výsledek voleb, jak vláda zvládne očkování. Pokud, nejlépe do pr…