Bolševici roztahujou chapadla. Kdo tuto propagandu schválil k vysílání? Marek Wollner, historik z ÚSTRu a další zuří nad ruským dokumentárním seriálem na obrazovce ČT

14.12.2017 19:42 | Zprávy

Diváci veřejnoprávní televize mají možnost zhlédnout ruský seriál z roku 2016 nazvaný Zapomenutí vůdci. Kvůli tomuto seriálu, který nabízí neobvyklejší pohled na sovětské dějiny, se již jednou rozpoutala poměrně ostrá debata na sociálních sítích. Dnes palba do České televize pokračovala.

Bolševici roztahujou chapadla. Kdo tuto propagandu schválil k vysílání? Marek Wollner, historik z ÚSTRu a další zuří nad ruským dokumentárním seriálem na obrazovce ČT
Foto: Jan Rychetský
Popisek: V gruzínském městě Gori, rodišti Josifa Stalina

Česká televize začala vysílat osmidílný ruský seriál nazvaný Zapomenutí vůdci. Diváci se v tomto seriálu dozvědí něco o významných osobnostech sovětské éry. Ovšem také velmi kontroverzních osobnostech. Jde často o lidi, kteří se v podstatě brodili v krvi odpůrců sovětského režimu.

V jednom z dílů se diváci setkají se zakladatelem bezpečnostní služby Čeky, faktické předchůdkyně pozdějšího GPU a pozdější NKVD a posléze KGB. Především za časů NKVD zabíjeli ať už údajné, nebo skutečné odpůrce režimu jako na běžícím pásu. V dalším z dílů se diváci setkají s Lavrentijem Berijou – jedním z mužů, kteří v Sovětském svazu rozpoutali tzv. velký teror. Podle dostupných čísel bylo během této kampaně zabyto přes 600 tisíc odpůrců sovětského režimu. Údaje jsou však neúplné. Dodnes o těchto čistkách pravděpodobně nevíme úplně všechno. Nelze vyloučit, že ve skutečnosti bylo povražděno hodně přes milion lidí. Mnozí po vykonstruovaných soudních procesech.

Historik Petr Blažek se na sociální síti Facebook rozzlobil, jak je možné, že veřejnoprávní Česká televize vysílá převzatý ruský dokument, který vykresluje člověka brodícího se v krvi svých spoluobčanů, jako jednoho z velkých vůdců národa.

„Odporná záležitost. Koukám na dokument o jednom z největších zločinců 20. století Lavrentijovi Pavlovičovi Berijovi z ruského cyklu Zapomenutí vůdci (14. 12. 2017, ČT2). Takovou obludnou propagandu komunistických zločinů už jsem dlouho neviděl. Člověk odpovědný za vraždy statisíců osob včetně polské elity v Katyni je vykreslován jako velký politik. Nechápu, jak to někdo může schválit k vysílání,“ napsal doslova Petr Blažek z Ústavu pro studium totalitních režimů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Čeká Američany další nekonečná válka? Tucker Carlson připomněl revoluci

22:05 Čeká Američany další nekonečná válka? Tucker Carlson připomněl revoluci

Scott Horton, ředitel Libertarian Institute, se setkal s moderátorem Tuckerem Carlsonem, aby rozebra…