Bordel před Prahou: Noční vlci projíždějí, aktivisté se činí

07.05.2018 11:38

Desítky motorkářů z ruského nacionalistického klubu Noční vlci a jejich příznivců se dnes sjely v Průhonicích u Prahy. Míří na pražské Olšanské hřbitovy, kde chtějí uctít památku ruských vojáků padlých za druhé světové války. Slovně se střetli s lidmi protestujícími proti jejich jízdě. Mezi příznivci ruských nacionalistů byl i poslanec a místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna, který se s protestujícími hádal a s jedním z demonstrantů se postrkoval.

Bordel před Prahou: Noční vlci projíždějí, aktivisté se činí
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Noční vlci

Vedle ruských motorkářů a jejich sympatizantů se v Průhonicích sešla také asi dvacítka lidí, kteří proti akci motorkářů protestují. Klub Nočních vlků podle protestujících šíří ruskou propagandu. Demonstranti s sebou měli vlajky USA, EU a České republiky i Ukrajiny, jejíž část Rusko anektovalo v roce 2014. Nesli transparenty, na nichž byl ruský prezident vyobrazen s hitlerovským knírkem a patkou. Pořadatelé protestu ale řekli ČTK, že průjezd motorkářů ani okolní dopravu nebudou blokovat.

„Ruský prezident Vladimir Putin je válečný zločinec. Patří za mříže do Haagu,“ vykřikoval na místě aktivista Martin Uhlíř. Ten zde vystupoval velmi agresivně, mimo jiné láteřil nad tím, že mu je líto ruských vojáků, kteří zemřeli kvůli Vladimiru Putinovi. Sympatizanti ruského klubu na demonstranty pro změnu pokřikovali slova jako "kašpaři" a "zrádci vlasti". 

Na místo mimo jiné dorazil také místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna, který měl střet právě s aktivistou Uhlířem. „Nerespektujete základní lidské hodnoty, jezdíte na západních strojích,“ láteřil Uhlíř doslova v amoku. Opakujíc pět hesel stále dokola. Mimo jiné poukazoval na to, že tyto stroje by v Rusku nevyrobili. 

"Nepřijeli sem dělat politickou provokaci, ale uctít památku (ruských vojáků)," prohlásil pro změnu Foldyna své zastání nočních vlků. ČSSD se podle serveru Lidovky.cz od Foldynovy účasti na akci Nočních vlků distancovala. "Jedná se o soukromou iniciativu Jaroslava Foldyny, jde čistě o jeho osobní věc. Proto bych byl velmi nerad, kdyby byla ČSSD jakkoliv s průjezdem této kontroverzní motorkářské skupiny spojována," napsal serveru předseda strany Jan Hamáček.

Uhlíř měl také střet s protiamerickým aktivistou Martinem Zapletalem. Toho jedna z proevropských aktivistek obvinila z toho, že má špatně použitou ruskou trikoloru. 

Na místě byla skutečně velmi neklidná atmosféra, mimo jiné vystupovali proevropští aktivisté, mezi něž patří Tomáš Peszynski, Jenny Nowak, ti všichni vystupují proti průjezdu Nočních vlků.

„Nebouchli jsme do sebe hlavami, jen jsme do sebe ťukli, chtěl jsem mu dát jazyk, protože jsem si myslel, že je gay,“ podotkl exkluzivně pro ParlamentníListy.cz Jaroslav Foldyna (ČSSD), k čemu došlo mezi ním a aktivistou Martinem Uhlířem. Nechyběl ani aktivista Jan Cemper. 

Motorkáři se následně přesunuli na Olšanské hřbitovy, kde byl zadržen Martin Uhlíř. Jeden z proevropských aktivistů zde také hodil sáček s jídlem, docházelo k hádkám. "Hanba, hanba, fuj," ozývalo se z jedné strany, z druhé strany se ozývalo vítání. Oba tábory od sebe oddělovali těžkooděnci. 

Noční vlci mají blízký vztah s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který navštěvuje jejich akce. Spolek dříve dostával od Kremlu peníze, loni ale se žádostí o státní grant neuspěl. Šéf klubu Alexandr Zaldostanov je na sankční listině USA i EU za podporu ruské anexe ukrajinského Krymu. Noční vlci každoročně pořádají jízdy Evropou na výročí konce druhé světové války. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Agenti, hlásím zmizení tweetu. BIS komentovala útok ve Francii a teď je lidem pro srandu

18:45 Agenti, hlásím zmizení tweetu. BIS komentovala útok ve Francii a teď je lidem pro srandu

BIS opět budí pozornost veřejnosti. Jen pár dní poté, co světlo světa spatřila veřejná část zprávy B…