Bordel ve východním Německu: Nový vývoj. A jasná slova na adresu Merkelové

29.08.2018 9:24

V Saské Kamenici lidé včera opět vyšli do ulic, aby vyjádřili své rozhořčení nad vraždou pětatřicetiletého muže, ze které jsou podezřelí dva migranti, irácký a syrský.

Bordel ve východním Německu: Nový vývoj. A jasná slova na adresu Merkelové
Foto: Václav Fiala
Popisek: Angela Merkelová na velkoplošné obrazovce na předvolebním setkání v Pasově

Situace v Saské Kamenici je natolik napjatá, že deník Die Welt hovoří o tom, že stát ztratil v tomto městě svoji autoritu. Obecně, mainstreamová média označují protestující za příznivce krajní pravice, fotbalové chuligány či rovnou nacisty. Včerejší demonstrace se podle oficiálních odhadů zúčastnily tisíce lidí a vede poklidného vyjádření protestu došlo i k několika násilnostem, které řešila policie pomocí vodních děl.

Anketa

Myslíte, že Andrej Babiš provádí jménem České republiky dobrou zahraniční politiku?

89%
11%
hlasovalo: 16476 lidí

Z pohledu představitelů města není největším problémem samotná vražda, ale spíš následná reakce části veřejnosti. K situaci se na stránkách veřejnoprávního rozhlasu MDR vyjádřili vedle místních politiků také zástupci kulturní scény. „Je hrozné, že zemřel člověk, ale násilí nemůže být nástrojem řešení. Zaznamenal jsem v ulicích velký počet lidí, kteří se naštěstí těmto radikálním demonstrantům postavili, což mě příjemně překvapilo,“ říká zdejší divadelní režisér Christoph Dittrich.

Demonstrace podle MDR odsoudila také Technická univerzita. „Jsme kosmopolitní univerzita a jako taková ostře odsuzujeme veškeré xenofobního útoky, ke kterým došlo,“ cituje veřejnoprávní rozhlas další reakci. Podobně reagují i představitelé dalších vzdělávacích institucí a osobnosti ze zdejší kulturní, mediální a podnikatelské sféry. Chaos v Saské Kamenici se však stal také nástrojem politického boje.

Jak uvádí server Merkur, bývalý šéf Zelených Cem Özdemir se pustil do ministra vnitra Horsta Seehofera z CSU a obvinil jej, že neřeší problematiku pravicového extremismu. Özdemir rovněž uvedl, že osobně podal několik trestních oznámení na neznámého pachatele kvůli nacistickým pozdravům, které údajně v ulicích Saské Kamenice několikrát zaznamenal. „Oni zvedali pravice přímo před očima policie,“ podivoval se levicový politik.

Zástupce předsedy FDP Wolfgang Kubicki se pro změnu „obul“ do kancléřky Angely Merkelové. „Kořeny těchto nepokojů tkví v jejím prohlášení, že ‚My to zvládneme‘. Jak se mají cítit lidé, když vidí, že místo jim jde veškerá podpora uprchlíkům? Rovněž mám problém z označováním všech demonstrantů za pravicové extremisty. Převážná většina nemá s nacisty vůbec nic společného,“ uvedl dle serveru Merkur Kubicki.

Samotná kancléřka se příliš nevyjadřuje k případu ubodaného pětatřicetiletého Němce, ale razantně odsoudila nepokoje v ulicích Saské Kamenice. „Vím, že došlo k nepokojům a v ulicích města byla jasně patrná nenávist, což nemá nic společného ze základy právního státu. Nemůžeme připustit, aby tato situace i nadále trvala,“ prohlásila Merkelová, pro kterou jsou účastníci, stejně jako pro většinu německých politiků, pouze extremisté a xenofobové.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti a vyvlastňování bytů. Poslanec dal průchod upřímnosti a koaliční partner zuří

23:32 Piráti a vyvlastňování bytů. Poslanec dal průchod upřímnosti a koaliční partner zuří

Novou debatu o postoji Pirátské strany k vyvlastňování, které se strana snaží vytrvale dementovat, s…