Bouřlivý Zemanův mítink v Turnově. Křik, mnoho karet obou barev a nakonec poslanec Farský obvinil Rusko kvůli sestřelení letadla nad Ukrajinou

26.03.2015 17:43

REPORTÁŽ Nejbouřlivějším momentem třídenní návštěvy Libereckého kraje prezidenta České republiky Miloše Zemana bylo setkání s občany v Turnově ve čtvrtek 26. března krátce po poledni. Zazněly zde i silné výroky. "Nejsem ruský agent. Přiznávám ale, že jsem agent České republiky. Jsem hrdý, že jedu do Moskvy," sdělil prezident. "Je skutečně dobrá reprezentace České republiky a je v zájmu jejích občanů, abyste se zúčastnil vojenské přehlídky armády, která rozpoutává třetí světovou válku?“ zeptal se emotivně poslanec Jan Farský.

Bouřlivý Zemanův mítink v Turnově. Křik, mnoho karet obou barev a nakonec poslanec Farský obvinil Rusko kvůli sestřelení letadla nad Ukrajinou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman se na letišti Václava Havla setkal s krajany přilétajícími z Ukrajiny do České republiky.Ti mu na uvítanou zazpívali píseň Ach synku, synku

Fotogalerie: - Zeman v Libereckém kraji

Protichemická jednotka v akci
Miloš Zeman a Martin Stropnický
Jednotka v akci
Protichemická jednotka v akci
Druhý den návštěvy Libereckého kraje věnoval prezi...
Prezident Zeman ve Stráži pod Ralskem

Už před příjezdem k turnovskému kulturnímu domu Střelnice bylo jasné, že tady dojde k názorovému střetu. Naproti Střelnici na domě visel velký transparent Miloši Go Home. Jakmile vstoupil Zeman na pódium, rozhořel se souboj jeho příznivců a odpůrců. Těžko říci, kterých bylo více. Střelnice se zaplnila k prasknutí, obsypán lidmi byl i balkon. Mávali červenými i zelenými kartami. Někteři freneticky volali Ať žije Zeman, do toho zněl pískot a výkřiky hanba. Situaci zklidňoval ve svém úvodním slově hejtman Martin Půta. "Chci vás na začátku poprosit. Poměr sil jste si ukázali červenými a zelenými kartami. Dokonce tu zazněly i zvuky, které žádné diskuzi neprospívají. Prosím, i když můžeme mít rozdílné názory, aby jedni nechali prostor druhým a naopak. Abychom se mohli vzájemně poslouchat a na kladené otázky slyšeli odpovědi. Když se budeme překřikovat, k úspěšné diskuzi to neprospěje,“ nabádal hejtman.

Destabilizujete českou společnost, rozdělujete ji a ohrožujete naši svobodu

14 z 27 zastupitelů podepsali takzvanou Turnovskou výzvu, kterou na Střelnici předal prezidentovi Josef Uchytil. Píše se v ní: "Pane prezidente, je to nadlidský výkon vytvářet v našich očích představu o prezidentovi jako o něčem důstojném, váženém a následováníhodném. Přesto se s velkým sebezapřením dokážeme povznést nad vaše nevhodné chování a výroky. Neumíme se ale smířit s tím, že si přisuzujete silnější mandát a kompetence, než jaké vám náleží. Že nejednáte větší měrou jako zástupce české politické reprezentace, ale pouze jako Miloš Zeman. Nelíbí se nám vaše proruské snahy, které jdou přímo proti české zahraniční politice a co víc – proti zájmům mnoha občanů, které máte jako prezident republiky reprezentovat. Destabilizujete českou společnost, rozdělujete ji a ohrožujete to nejcennější, co máme - naši svobodu. Apelujeme na vás, abyste vrátil důstojnost úřadu, který zastáváte. Apelujeme na vás, aby všechny vaše budoucí zahraničně politické kroky měly podporu naší diplomacie, podporu většiny Parlamentu ČR.“

Zeman na Turnovskou výzvu reagoval slovy. "Týká se především údajně mého protiruského postoje. Chtěl bych odpovědět, proč jsem proti sankcím vůči Rusku a proč jedu 9. května do Moskvy na Den vítězství. Protiruské sankce odsoudil rakouský kancléř Faymann, nebo slovenský premiér Fico, maďarský Orbán a další, kteří zastávají názor, že po uklidnění situace na Ukrajině, kde panuje byť křehké příměří, je dobré protiruské sankce zmírnit a postupně zrušit. Obdobný názor vyjádřili i čeští exportéři ústy prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka, prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého a ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka,“ uvedl.

Jsem hrdý, že do Moskvy jedu

"Moje cesta do Moskvy je motivována jednou jedinou větou říšského protektora Reinharda Heydricha, kterou pronesl na Pražském hradě. Zní: V tomto prostoru Češi nemají co pohledávat. Kdyby Německo vyhrálo válku, tak tady nejsme, nebo mluvíme německy. Na rozdíl od západoevropských zemí, které tehdejší Rudá armáda neosvobodila, na území Československa padlo 150 tisíc vojáků Rudé armády a Sovětský svaz ztratil v této válce dohromady 20 milionů osob. Je to Den vítězství nad hitlerovským Německem. Památka všech obětí. Přijal jsem pozvání na ukončení války v Evropě. Jsem hrdý na to, že tam jedu,“ vysvětlil Zeman.

Josef Uchytil se prezidenta zeptal, jakou má vizi v zahraniční politice. "Moje hlavní vize spočívá v tom, že Česká republika by se měla postupně přibližovat modelu skandinávského sociálního státu. Protože skandinávské země jsou na prvním místě nejen v žebříčku konkurenceschopnosti. Ale i v indexu lidského rozvoje, který vedle ekonomické a životní úrovně zahrnuje takově věci jako úroveň zdraví, míru kriminality a desítky dalších indikátorů. Toto je optimální model pro Evropu,“ objasnil prezident. "Za mé vlády Česká republika vstoupila do NATO. Nejsme v EU a NATO jenom proto, abychom byli poslušní přisluhovači. Jsme tam jako každá jiná země, abychom hájili národní zájmy. Nejsem ruský agent. Ale přiznávám se, že jsem agent České republiky,“ pronesl prezident.

Pojede před vámi Buk, který sestřelil 219 lidí

K řečnickému pultíku poté přistoupil bývalý starosta nedalekých Semil a poslanec Parlamentu za Starosty pro Liberecký kraj Jan Farský. "Myslím že je důležité uctít památku 20 milionů sovětských obětí druhé světové války. Ale domnívám se, že je hodně nešťastný způsob uctívat je účastí na vojenské přehlídce armády, která anektovala Krym, jež rozvrací Ukrajinu. Toto počínání budete vaší účastí legitimizovat. Je pro mě záhadou, jak se budete tvářit, když pod vámi bude defilovat systém Buk, kterým bylo sestřeleno letadlo s 219 pasažéry na palubě a který určitě žádný ukrajinský zemědělec nedokázal ovládat. Je skutečně dobrá reprezentace České republiky a je v zájmu jejích občanů, abyste se zúčastnil vojenské armády, která rozpoutává třetí světovou válku?“ zeptal se emotivně.

Zeman odpověděl, že doposud nikdo nevydal oficiální zprávu, kdo malajsijské civilní letadlo nad východní Ukrajinou sestřelil. "Rusko nerozpoutává žádnou třetí světovou válku. Situace na východní Ukrajině je daleko klidnější, než byla před měsícem. Kdyby došlo k ruské invazi na východní Ukrajinu, tak bych do Moskvy samozřejmě nejel. Jak vypadá opravdová invaze, to jsme viděli v roce 1968,“ upozornil Zeman. "Co se na Ukrajině děje, je to, že se na zasedání vlády zatýkají různí představitelé. Že gubernátoři mají soukromé armády a obsazují v Dnětropetrovsku soukromé banky. Jinými slovy to není ruská invaze. Ale spory mezi jednotlivými ukrajinskými představiteli,“ zdůraznil.

Na závěr místy bouřlivé diskuze pověsil Zeman pamětní stuhu na prapor Turnova, pak pronesl závěrečná slova. "Je důležité své názory argumentovat a nikoli je jenom vykřikovat do světa. A radovat se z toho, že někdo má názor odlišný. Nejvíc nás učí moudrosti náš oponent.“

Za vysokou nezaměstnanost mohou neschopné vlády

Před debatou na Střelnici prezident ještě navštívil turnovskou firmu Kamax. Odpovídal zde na otázku možné radikalizace evropské mládeže kvůli nezaměstnanosti. "Z každé krize se stala Evropská unie posílená. Vždy závisí na konkrétní vládě. V Rakousku je nezaměstnanost 4 procenta, v Německu pět procent, ve Skandinávii 7 procent. Zde za to ale mohou příliš štědré sociální dávky, které lidi nenutí k práci. Tady k nějaké radikalizaci mládeže nedochází. Jiné je to v jižní Evropě. Míra nezaměstnanosti ve Španělsku a Řecku je 25 procent a mladých lidí dokonce 50 procent. Když je polovina mladých lidí bez práce, tak se nedivte radikalizaci. Jestliže pro všechny země Evropské unie platí stejné podmínky, tak jediné vysvětlení je, že země s vysokou nezaměstnaností mají neschopnou vládu,“ upozornil. Třídenní návštěvu Libereckého kraje prezident Zeman ukončil tiskovou konferencí na Sychrově.

  • Další reportáže ParlamentníchListů.cz ČTĚTE ZDE

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Oldřich Szaban

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Po pořadu ČT odsouzeni Václav Moravec, Babiš i Pirát Bartoš. Nadávky i nové informace

21:35 Po pořadu ČT odsouzeni Václav Moravec, Babiš i Pirát Bartoš. Nadávky i nové informace

Dnešní vysílání pořadu Otázky Václava Moravce se přetřásalo v průběhu odpoledne i na sociálních sítí…