Brabec u Moravce tleskal švédské středoškolačce. Češi věřili Klausovi, že oteplování je blbost, a teď je tu sucho

17.03.2019 15:22

U Václava Moravce k jednomu spolu zasedli ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), ředitel Centra pro otázky životního prostředí UK Jan Frouz a ředitel Ústavu globální změny AV Michal V. Marek. Došlo na znásilňování planety, na spermie a na protivníka, kterého nevidíme, ale který pro nás představuje opravdu velkou hrozbu.

Brabec u Moravce tleskal švédské středoškolačce. Češi věřili Klausovi, že oteplování je blbost, a teď je tu sucho
Foto: Pardubický kraj
Popisek: Pardubický kraj pomáhá pečovat o životní prostředí.

V pátek 15. března proběhla v řadě zemí světa stávka za ochranu klimatu. K protestům se připojili i čeští studenti, Proč? „Je to znásilňování planety. Lidé se o to nezajímají a politici se o to nezajímají, ale měli by se o to začít zajímat, protože je to naše budoucnost. Je to naše budoucnost, není to jejich budoucnost,“ vysvětlila před kamerami české televize jedna z protestujících studentek.

Brabec má prý pro mladé lidi pochopení. Všem mladým se zdá, že ti starší dělají všechno špatně. Za vlád, v nichž sedělo hnutí ANO, však prý všechno špatně nebylo, ANO se prý o ochranu životního prostředí zajímalo. „Spíš měli studenti takto demonstrovat za vlád ODS, které byly chronickými popírači oteplování klimatu,“ doporučil mladým lidem ministr.

„To ještě byli batolaty nebo spermiemi,“ bránil studenty Moravec. „Máte pravdu, že spermie nedemonstrují,“ smál se Brabec.

Za demonstracemi stojí švédská středoškolská studentka Greta Thunbergová , které Brabec tleská. Přidal však jedno „ale“. Studentka má podle jeho názoru jasné názory a jasně formuluje požadavky. Ale to, co chce, by u nás prý vyvolalo revoluci, která by mohla ohrozit naše hospodářství. „Měli bychom si uvědomit, jaká je naše geografická poloha,“ upozornil Brabec s tím, že nemáme žádné moře, u kterého bychom mohli stavět větrné elektrárny a tak podobně.

Frouz konstatoval, že je studenty třeba podpořit, protože to, co se s naší planetou opravdu děje, je velmi nebezpečné. Dochází k výkyvům počasí, které zažíváme i my, je to nebezpečný protivník, kterého však není vidět. Přesto se proti němu musí bojovat. Protivník v podobě proměny klimatu. „Každý z nás bude muset míň spotřebovávat,“ řekl Frouz. Celá společnost je podle něj příliš nastavena na nakupování, na zvyšování hrubého domácího produktu a tak podobně. „Já mám rád graf, který ukazuju studentům v souvislosti mezi HDP a spokojeností se sexuálním životem. Žádná souvislost tam není,“ upozornil host.  

Vláda by podle jeho názoru měla udělat některá ekologická opatření, která sice nejsou populární, ale jsou potřebná. „Občané chtějí lepší životní prostředí, ale na druhé straně chtějí získat některé produkty komfortně a levně, což je v určitém protikladu,“ pokračoval Frouz.

Michal V. Marek dal svému předřečníkovi za pravdu s tím, že ochrana životního prostředí je během na dlouhou trať. Při ochraně životního prostředí je nutné myslet globálně. „Já souhlasím s tím, co tady říkal můj kolega, my jsme denně masírováni. ‚Kupujte, kupujte, vyhazujte a kupujte nové‘,“ kroutil hlavou Marek.

Když se znovu dostal ke slovu Brabec, poukázal na to, že Češi před deseti lety věřili exprezidentovi Václavu Klausovi, že je globální oteplování blbost, ale dnes vidí, že globální oteplování dopadá i na nás. A to v podobě sucha.

V tu chvíli si vzal slovo Moravec a stejně jako v první hodině Otázek zmínil jméno exprezidenta Václava Klause staršího. „Ale to je to, co studenti říkají, jak je možné, že jste tak nezodpovědní, že musí dojít k nějaké tragédii, musí vysychat studny, aby národ většinově přestal věřit slovům Václava Klause, že globální oteplování neexistuje, že je změna klimatu jen výmyslem hloupých vědců, alarmistů, levičáků a bůh ví koho,“ prohlásil moderátor.

Brabec upozornil, že jsme stále nejprůmyslovější zemí Evropské unie a musíme jednat podle jasného scénáře. Ale ne tak, aby se nám průmysl zhroutil. Brabec má za to, že je třeba snižovat spotřebu uhlí, je třeba dál rozvíjet program kotlíkových dotací a dalších opatření, která jsou připravena až k roku 2030.  Brabec věří, že Škoda Auto představí dříve či později automobil, který bude ekologičtější a zároveň ekonomicky přístupnější lidem.

Poté ministr přidal pár slov k Polsku. „I kdybychom na Ostravsku zastavili veškerý průmysl, tak pořád by to nezlepšilo situaci na Ostravsku, protože tam ten přenos zplodin z Polska je obrovský,“ upozornil ministr.

My jako Češi, Moravané a Slezané máme před sebou ještě jeden problém. Stále mohutnější doprava znečišťuje naše životní prostředí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kocáb šokoval: Kdyby v roce 1989 lidé o demokracii hlasovali, asi by neprošla

21:04 Kocáb šokoval: Kdyby v roce 1989 lidé o demokracii hlasovali, asi by neprošla

Zpěvák a politik Michael Kocáb, o němž bylo v posledních dnech často slyšet především v souvislosti …