Bratr Jana Krause pohovořil o uprchlících, vzpomínkách na Francii a prasátkách. Pustí ho ještě do kavárny?

15.12.2015 10:12

O současné uprchlické krizi a o tom, proč je špatná politická korektnost. Nebo v čem při integraci migrantů selhala Francie; či proč se turecký prezident Erdogan podobá bývalému libyjskému vůdci Kaddáfímu, o tom všem diskutoval v internetové televizi DVTV s Danielou Drtinovou spisovatel Ivan Kraus, který několik let žil a pracoval ve Francii a který je bratrem známého herce a moderátora Jana Krause. Názory Ivana Krause se ovšem příliš neshodují s názory tzv. pražské kavárny.

Bratr Jana Krause pohovořil o uprchlících, vzpomínkách na Francii a prasátkách. Pustí ho ještě do kavárny?
Foto: Peter Števkov
Popisek: Pochod imigrantů

Anketa

Který z českých politiků vás v roce 2015 potěšil?

69%
1%
1%
1%
11%
0%
2%
hlasovalo: 14343 lidí

Za příčiny radikalizace některých muslimů v Evropě považuje frustraci, tedy nenaplnění jejich života. „Vzpomínám si, jak dědečkové, otcové – to byli Francouzi. Nyní jsou to muslimové; to je špatně. Mnoho mladých lidí ve třinácti ve čtrnácti letech opouští školy, jsou nedovzdělaní. Jak mohou existovat ve světě, který se prudce změnil? Dědečkové ještě chodili do renaultky a pracovali rukama. Dneska máme všude roboty a automaty a na to je třeba mít vzdělání,“ řekl Kraus.

Svěřil se s jednou zajímavou příhodou: „Ve Frankfurtu mi vyprávěl muž tureckého původu, chirurg, vystudoval v Německu, vzal si tureckou ženu. A říkal: ‚Víte, já nemůžu přenést přes srdce, to musím hlavou zvládnout, že moje sestra si vzala Němce.‘ Je přítel, je vzdělaný, je kamarádský. Čili když to nemůže zvládnout v Německu vzdělaný muž, inteligentní, tak si nedělejme iluze,“ naznačil, že u nevzdělaných přistěhovalců to může být s tolerancí ještě horší.

Celé video je ZDE

Zákaz pohádky o prasátkách

Ohledně toho, že se Evropa snaží pomáhat, poznamenal, že se tím oslabujeme. A přidal svůj poznatek, že v Londýně uváděli hru „Sněhurka a sedm osob malého vzrůstu“. Proč takto pozměněný název? „Protože už nesmíme říct trpaslíků. Je to komické.“ „To je pravda?“ zeptala se Drtinová nevěřícně. „To je pravda, je to tak proto, abychom se někoho nedotkli,“ ujistil ji Kraus. Prý také v Anglii, v kolébce demokracie, zakázali, aby se dětem ve školkách četla pohádka o třech malých prasátkách. „Že by se to mohlo dotknout muslimských dětí,“ řekl Kraus s tím, že si myslí, že to není dobře. „Nemáme podléhat takovému podlézání,“ řekl.

Na otázku, jak bychom tedy měli uprchlíkům pomáhat, uvedl, že státy od Libye po Irák jsou ve stadiu rozpadu. „Proč Evropa nepřitáhne mladé lidi do Oxfordu, do Heidelbergu, na ty naše univerzity? Abychom pomohli vytvořit elity, které by, doufám, se vrátily domů. Tam ty elity asi jsou přidušené.“

Proč se za to stydíme?

Drtinová se Krause také zeptala na to, v čem podle něj selhala Francie. „Asi si měla všimnout, že tam jsou mladí lidé, kteří vykrádají auta, berou drogy, nechodí do školy a kteří se neuplatní,“ uvedl s tím, že na řešení této situace „měla najít prostředky“.

Uvedl také, že by přijal jakéhokoliv uprchlíka, „ale po mých zkušenostech by měl podepsat dokument, když ho přijímáme. ‚Toto je stát, kde je náboženství odděleno od politiky. Já to chápu a budu to dodržovat. Nebudu-li, ponesu následky.‘ To se stydíme za tohle? Proč? Vždyť je dobré oddělit náboženství. 90 % konfliktů vzniká z náboženských důvodů,“ prohlásil Kraus.

Erdogan jako Kaddáfí

Připomněl také, že „Kaddáfí říkal, Evropo dávej penízky. Protože jestli je nedáš, neudělám bariéru proti místním uprchlíkům a jednoho dne bude Evropa černá“. Když prý nyní sleduje tureckého prezidenta Erdogana, tak si myslí, že nám bude Turecko pomáhat podobným způsobem.

Myslí si také, že znovuzavedení hraničních kontrol v Evropě bude asi nezbytností. Nebojí se ani tak náboženské války muslimů s ostatními, ale spíše toho, že Německo bude muset 60 % těch uprchlíků, kteří nárok na azyl nemají, vracet.

„My si nemáme moc co vyčítat vinu za všechno a měnit pohádky,“ uvedl závěrem s tím, že bychom si měli uvědomit, že svět nekončí za našimi humny. A přidal příklad: „Mělo by mě zajímat, jak žije člověk v Lounech nebo v Ústí. A já už to vím. Hůř než ve Středočeském kraji. Co si budeme namlouvat. Je to horší s prací, s platem.“

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je to jinak! Babišovi se nejdřív zvedl žaludek a pak začal pátrat. A teď přiznal...

22:25 Je to jinak! Babišovi se nejdřív zvedl žaludek a pak začal pátrat. A teď přiznal...

Premiér Andrej Babiš se ve své týdenním hlášení „Čau lidi“ rozepsal o dnešním tragickém požáru domov…