Brexitový večer v Londýně: Očistěte si boty o ten modrý hadr. A zmoklý Vostal

01.02.2020 11:38

Pálení vlajek EU, zpěv, skandování a bubnování – v pátek před britským parlamentem propukly bujaré oslavy brexitu, na které dorazily tisíce Britů dát sbohem Evropské unii. V Londýně se konají kromě oslav i protestní akce.

Brexitový večer v Londýně: Očistěte si boty o ten modrý hadr. A zmoklý Vostal
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stánek s pohlednicemi v Londýně

Úderem půlnoci Velká Británie po 47 letech opustila Evropskou unii. Stoupenci odchodu Británie z EU, ale i zastánci členství země v evropském bloku mířili k sídlu britského parlamentu v Londýně a do přilehlé vládní čtvrti Whitehall už v průběhu pátečního odpoledne. 

Program shromáždění, jež organizovala iniciativa Leave Means Leave (Odchod znamená odchod) dlouholetého europoslance Nigela Farage, začal zhruba ve 21:15 místního času (22:15 SEČ). Ve večerních hodinách už na místě převládali stoupenci brexitu, v počtu tísíců. Lidé zpívali, skandovali, bubnovali a navzdory zákazu popíjeli alkohol. Někteří dali Evropské unii sbohem tím, že zapalovali evropské vlajky.

Bouřlivě také provolávali slávu premiérovi země Borisu Johnsonovi. Podporu mu vyjadřovali na transparentech, na tričkách nebo na kovových plackách připnutých na hrudi.

Na náměstí byly všude k vidění britské vlajky. Jednu z těch větších vlajek nesla skupinka starších žen, které na oslavu brexitu přijely ze severoanglického hrabství Yorkshire. „Svoboda!“ vykřikla jedna z nich na otázku, co si od vystoupení z EU slibuje. „Proč bychom jim (EU) měli posílat tolik peněz?“ ptá se další ze skupiny žen. Až další členské země Evropské unie uvidí, jak se Británii po brexitu daří, budou ji – podle nich – následovat.

Na místě byla k vidění i vlajka EU, která ležela, špinavá, pohozená na zemi. Stál na ní muž středního věku a vyzýval kolemjdoucí, aby si o ni přišli očistit boty.

Podstatně více vlajek EU bylo vidět odpoledne při nedalekém ústí Downing Street do třídy Whitehall, zde se sešlo několik desítek podporovatelů EU. Jedním z nich byl i George, který přijel z hrabství Kent, ale pochází ze Skotska. „Zkrátka jsem přišel říct sbohem,“ řekl, v obavách, že brexit by mohl způsobit rozpad Spojeného království. Johnsonovi podle něj nejde o sjednocení země.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kšefty, tlachalové! Okamura, Hamáček, Vondráček a Ondráček se servali kvůli migraci

22:44 Kšefty, tlachalové! Okamura, Hamáček, Vondráček a Ondráček se servali kvůli migraci

Zástupci stran a hnutí vystoupili v další předvolební debatě Speciál 360°: Hlas lidu vysílané na CNN…