Březiněves u Prahy může přijít o miliardy. Maltézští rytíři chtějí zpět majetek

30.11.2013 8:11 dop.

Maltézští rytíři žádají o 167 hektarů půdy v Březiněvsi u Prahy. Prý tak činí na základě zákona o vyrovnání státu s církvemi. Ten se však vztahuje jen na majetek zabavený komunisty po 25. únoru 1948 a starosta Jiří Haramul (nezávislý) disponuje dokumentem, v němž je řečeno, že půda byla zabavena 24. února. Maltéžští rytíři přesto dál vzdorují a zlobí se na úřady, že nekonají. Informuje o tom deník Právo.

Březiněves u Prahy může přijít o miliardy. Maltézští rytíři chtějí zpět majetek
Foto: hns
Popisek: Církevní restituce, ilustrační koláž

„Správní akt se stal účinným dle tehdy platného – stejně jako dle současného – právního řádu okamžikem doručení,“ tvrdí kancléř českého velkopřevorství suverénního řádu maltézských rytířů Johannes Lobkowicz. K doručení prý došlo až v březnu, pročež prý mají rytíři nárok na vrácení půdy. Haramul tento argument neuznává a připomíná, že o konfiskaci majetku rozhodla ještě demokratická vláda zvolená v roce 1946.

Odborník na správní právo Pavel Mates se přiklání spíše ke stanovisku řádu. Za rozhodující totiž z hlediska práva považuje okamžik doručení rozhodnutí. Čtyřiadvacátého února přišel řád o 120 hektarů, po pětadvacátém únoru o dalších 47 hektarů. O ty už se tedy spor nevede.

Maltézští rytíři přišli o majetek již v roce 1942, kdy půdu nacistům prodal nucený správce, řád se však po válce o majetek soudil a v roce 1947 jej získal zpět. Starosta Haramul k tomu ale dodává, že má k dispozici dokumenty, které prokazují, že v roce 1948 byla řádu vyplacena náhrada za zabavený majetek. Představitelé řádu to však jednoznačně popírají. Starosta věří, že se nakonec bude o majetek soudit a zvítězí.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Evropské komisařky, to je jiná liga. Zážitek senátora Smoljaka z Litomyšle

20:21 Evropské komisařky, to je jiná liga. Zážitek senátora Smoljaka z Litomyšle

Senátor STAN David Smoljak v horní komoře působí jako předseda výboru pro záležitosti Evropské unie,…